Vladislav Vančura: Konec vše napraví. Vyprávění o usedlém učiteli řečtiny a jeho mladé půvabné ženě

2. září 2023

Nemáme v české literatuře mnoho autorů, jejichž jazyk a styl je tak osobitý, že je poznáme v každé větě. Vladislav Vančura mezi nimi rozhodně zaujímá přední místo. Od konce 20. let, kdy zanechal lékařské praxe, se cele věnoval literatuře, a to nejen jako spisovatel, novinář a kritik, ale také jako předseda Devětsilu nebo České filmové společnosti. V roce 1982 upravil a natočil režisér Josef Melč jeho rozmarnou novelu Konec vše napraví.

Rozhlasová úprava a režie: Josef Melč
Účinkují: Jiří Adamíra, Jiřina Jirásková, Jana Drbohlavová, Lubomír Lipský, Miroslava Hozová a Oldřich Vízner
Napsal: Vladislav Vančura
Dramaturgie: Dagmar Hubená
Hudba: Jan Klusák
Natočeno: 1982

Další hry a četby poslouchejte živě na Dvojce a po odvysílání ještě po dobu čtyř týdnů online – na webu dvojka.rozhlas.cz nebo v aplikaci mujRozhlas. Rozhlasové hry i audioknihy jsou k poslechu zdarma, není možné je stáhnout. Některé tituly najdete v prodeji na CD nebo ke stažení v mp3 na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.