Jiří Hošek: Zvolením von der Leyenové pokračuje německo-francouzský tandem v EU

17. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ursula von der Leyenová

Novou předsedkyní Evropské komise byla většinou devíti hlasů zvolena německá ministryně Ursula von der Leyenová. Jaká bude Evropská unie pod jejím vedením?

Když vidíte kompetence předsedy Evropské komise a srovnáte, co dokázali ti bývalí, nemůžete od paní von der Leyenové očekávat, že by začala vlastnoručně otáčet kormidlem Evropy,“ shrnuje v pořadu Jak to vidí šéfkomentátor internetové televize Seznam Jiří Hošek.

Hořký „úspěch“ Visegrádu

Šedesátiletou von der Leyenovou od začátku podporoval francouzský prezident Macron. Jejím zvolením jaksi pokračuje německo-francouzský unijní tandem. Raduje se z něj ale i Itálie a země Visegrádu, které se obávaly zvolení Franse Timmermanse.

Frans Timmermans, místopředseda Evropské komise

Toho totiž považují za překážku v prosazování zájmů zemí střední Evropy. Timmermans ale obsadil post místopředsedy Evropské komise. Jeho vliv bude i tak významný. Podle Hoška se za poražené považují teď právě středoevropské státy.

Německo je lídr zelené politiky

Asi nejkonkrétnější návrhy přednesla nová předsedkyně Evropské komise v oblasti klimatické politiky. Agenda životního prostředí tak začíná hrát v politice čím dál větší roli. Von der Leyenová ekologii vytáhla i proto, aby si zajistila zvolení napříč spektrem.

„To je ale vlastně sekundární. Protože na prvním místě by nám mělo záležet na tom, co se se Zemí reálně děje, a až na druhém místě za tím vidět ekologickou politiku.“ Německu teď podle Hoška ale skutečně záleží na plnění cílů, o kterých mluvila von der Leyenová. Jejich uskutečnění bude velmi náročné.

Další témata rozhovoru: kontroverzní výroky Donalda Trumpa na adresu amerických kongresmanek; brexit; přestup brazilského fotbalisty Neymara z pařížského klubu zpět do Barcelony.

Spustit audio

Související