Jiří Hošek: V jednání o brexitu teď Merkelová hraje hodného a Macron zlého policajta
Velká Británie vstoupila pod vedením nového premiéra Borise Johnsona do dalšího kola jednání s Evropskou unií. Je na obzoru šance na dohodu? A jakou roli hraje otázka brexitu v britské předvolební kampani?
Termín odchodu Velké Británie z Evropské unie se blíží. Cíl jednání nového premiéra Borise Johnsona s představiteli EU je jasný: škrtnout z dohody takzvanou irskou pojistku. Ta říká, že do doby, než se najde jiná alternativa, nevznikne mezi Irskou republikou a Severním Irskem standardní kontrolovaná hranice.
Čtěte také
Ve středu jednal Boris Johnson s německou kancléřkou Angelou Merkelovou a ve čtvrtek se má sejít s francouzským prezidentem Emanuelem Macronem. Merkelová novináře na tiskové konferenci po jednání s Johnsonem překvapila, když nevyslovila jednoznačné ne.
Novou dohodu nevylučujeme. Tak co vy na to?
„Německo a Francie teď ukazují extrémní součinnost. Mají to rozdělené tak, že Merkelová hraje hodného a Macron zlého policajta. Hodný policista neřekl: Milý Borisi, nemáš šanci, brexitová dohoda bude taková, jaká je. Ber, nebo nech ležet,“ přibližuje šéfkomentátor televize Seznam Jiří Hošek.
Angela Merkelová naopak po středečním jednání nevyloučila možnost vyjednání alternativní dohody o irské pojistce. „Míč je ovšem teď na britské straně, která by teď musela přijít s nějakým fungujícím plánem, jak pojistku zahrnutou v brexitové dohodě nahradit. A vůči tomu už jsou lidé skeptičtí.“
Brexit jako předvolební trumf
„Mám silné podezření, že Boris Johnson celé vyjednávání bere jako součást své kampaně před parlamentními volbami, které se nejspíš budou konat v dohledné době. Sleduje předvolební průzkumy, z nichž je evidentní, že lidé slyší na nového premiéra a vládní konzervativce by podle nich volilo momentálně 42 procent lidí,“ konstatuje komentátor.
Čtěte také
Vyvolat a zorganizovat předčasné volby do konce října, na kdy je stanovený termín brexitu, je ale nereálné. V čem by tedy mohl Borisi Johnsonovi u voličů prospět eventuální tvrdý brexit, po kterém se očekává zmatek v celé zemi? Podle Jiřího Hoška Johnson sází na to, že brexit vyrazí z ruky hlavní trumf jeho labouristickému oponentovi Jeremy Corbynovi, a tím je vypsání nového referenda. To by po faktickém brexitu ztratilo smysl.
Další témata rozhovoru: Donald Trump zrušil plánovanou státní návštěvu Dánska. Může za to jeho neúspěch ve věci koupě Grónska? Výtržnosti po nedělním utkání mezi Spartou a Baníkem vyvolaly debatu, jak podobným situacím předcházet? Jak úspěšně se o to snaží ve Velké Británii? A odrazí se brexit nějak i na britském fotbale?
Související
-
Jiří Hošek: Při tvrdém brexitu hrozí propad britské ekonomiky až o 9 procent
Britská premiérka poprvé připustila, že Spojené království může požádat o odklad březnového termínu pro odchod z Evropské unie. Jaké jsou možné scénáře dalšího vývoje?
-
Nedostatek léků nebo potravin. Británii podle uniklé vládní analýzy čeká po tvrdém brexitu chaos
Premiér Boris Johnson opakovaně dává najevo, že Spojené království opustí koncem října Evropskou unii i bez dohody, pokud se tu dosavadní nepodaří s Bruselem změnit.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.