Jiří Hošek: Tusk měl pro nás pochopení, Michel není žádný velký fanoušek Polska, Maďarska ani Česka

29. listopad 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Zleva polský premiér Mateusz Morawiecki, maďarský premiér Viktor Orban, premiér ČR Andrej Babis, premiér SR Peter Pellegrini a prezident Evropské rady Donald Tusk před summitem Evropské unie v Bruselu

Do čela Evropské komise se nově usadí Ursula von der Leyenová. Donalda Tuska ve funkci předsedy Rady Evropy nahradí Charles Michel. Jaká bude Evropa pod jejich vedením?

Nová definice postavení EU na geopolitické mapě světa, boj proti změnám klimatu, ekonomické otázky, genderová vyváženost. To jsou podle Jiřího Hoška hlavní výzvy pro nově zvolenou Evropskou komisi.

Čtěte také

„Myslím, že ženský prvek bude dost výrazný,“ odkazuje šéfkomentátor TelevizeSeznam.cz nejen na genderové otázky, ale i na to, že Evropskou komisi povede Ursula van der Leyenová.

Měli bychom číst mezi řádky

Ve svém prvním projevu coby předsedkyně několikrát odkázala na Česko. Zmínila sametovou revoluci i generální stávku z listopadu 1989 a citovala Václava Havla, že za některé věci stojí za to bojovat bez ohledu na to, jakou vyhlídku na úspěch tento boj má.

Nová Evropská komise v čele s Ursulou von der Leyenovou

„Myslím, že se to dá interpretovat jako určitý vzkaz členským státům typu České republiky, které nejsou moc ochotné přicházet s vlastními návrhy a spíš jen akcentují to, co se jim nelíbí, než aby říkaly, jakou Evropu by chtěly mít,“ uvažuje Hošek.

Ujede střední Evropě vlak?

Od výměny v křesle předsedy Evropské rady očekává komentátor oslabení hlasu zemí Visegrádu v Evropské unii. „Charles Michel není žádný velký fanoušek současného Polska, Maďarska ani České republiky.“

„Donald Tusk měl coby Polák pro náš region, pro naše obavy a smýšlení, mnohem větší pochopení. Že vrcholné posty neobsadil ani jeden Středovýchodoevropan, by pro nás mělo být varováním.“

Další témata rozhovoru: předvolební kampaň v Británii a šance Borise Johnsona; vnitropolitická situace v Německu a situace po odchodu Angely Merkelové.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová