Jiří Hošek: Sputnik V je opravdu dobrá vakcína. Rusko ji ale používá k rozeštvání Evropské unie
O ruskou vakcínu proti covid-19 má zájem čím dál víc zemí. Její objednání zvažuje nově Chorvatsko. Ještě před jejím schválením Evropskou lékovou agenturou. Je to tak dobře? A jak se má k tomu postavit ČR?
Ruskou vakcínou proti covid-19 Sputnik V už očkuje nejméně 15 států. Argentina, Brazílie, Tunisko, Spojené arabské emiráty... Její objednání zvažuje nově Chorvatsko. A to ještě před tím, než její použití v Evropské unii schválí Evropská léková agentura.
Povýšit politiku nad zdraví a životy lidí je hluboko pod úroveň mého vkusu. Sputnik V je vakcína s vynikající účinností a v situaci, ve které se nacházíme, by s ní šlo naočkovat dobrovolně miliony lidí na Slovensku.
Slovenský premiér Igor Matovič na Facebooku
Taky Spallanzaniho institut pro infekční nemoci v Římě vydal kladné stanovisko k účinnosti a bezpečnosti Sputniku V. A Budapešť už využila možnost nouzového povolení i bez evropských úřadů a ruskou vakcínu aplikuje.
Vakcína jako trojský kůň
„Vzhledem k tomu, že taky čtu odborné studie, tak mám pocit, že Sputnik V je opravdu dobrá vakcína,“ říká na Dvojce v pořadu Jak to vidí... Jiří Hošek, zástupce šéfredaktora serveru Seznam Zprávy.
Čtěte také
„Na druhou stranu se chování Ruska nedá hodnotit jinak, než že vakcínu Sputnik V používá jako trojského koně k rozeštvání zemí Evropské unie,“ varuje host Zity Senkové.
Rusko nemá vakcínu ani pro sebe
„Vycházím z toho, že výrobce vakcíny, Rusko, tvrdí, že zažádal o schválení Sputniku V u Evropské lékové agentury. Ta ale opakovaně, včetně tohoto týdne, řekla, že žádnou oficiální žádost nedostala. Dostala prý jen část dokumentace a čeká na další, aby vůbec proces schvalování mohl začít.“
„To mě vede k přesvědčení, že Rusko stojí o to uzavírat mimo rámec EU dvoustranné dohody. S Maďarskem, s Chorvatskem, výhledově třeba se Slovenskem,“ myslí si Hošek. „Další věc je, že Rusko není schopné vyrábět vakcínu ani pro svoje vlastní obyvatelstvo.“
Výroba Sputniku v Německu?
Přední český virolog Libor Grubhoffer už pro Český rozhlas řekl, že princip Sputniku V je dobrý, nicméně on osobně nedůvěřuje při výrobě ruským úřadům. Rakouský kancléř Sebastian Kurz chce vyrábět ruské i čínské vakcíny přímo ve své zemi, pokud by je neschválila Evropská agentura pro léčiva.
Čtěte také
„Česko může říkat, že Sputniku V nebrání, ale že by to mělo podléhat schválení Evropské lékové agentury. A je tam podmínka, že by na výrobu vakcíny měl být jeden závod na území členského státu Evropské unie.“
„Víme, že proběhla sondáž v Rakousku. Víme o nějakých pokusech v Německu s firmou Bayer. Když Sputnik V bude mít schválení od Evropské lékové agentury a bude domluveno, že se bude vyrábět i v Německu ve firmě Bayer, tak bych dal jednoznačně zelenou.“
Další témata rozhovoru: historie a současnost Visegrádské skupiny; obnovení hraničních kontrol; jak nás vidí v zahraničí; vakcinace; společný postup EU v době pandemie; fotbal v době pandemie; vakcína Sputnik; cesta z pandemie.
Související
-
Libor Grubhoffer: Mnozí původci nemocí mění svůj kabát. Vývoj vakcín je tak velmi obtížný
Vývoj vakcín zaujal kvůli pandemii koronaviru širokou veřejnost. Zatímco ale proti onemocnění covid-19 se již očkuje, řada nemocí stále snažení vědců urputně odolává.
-
Lukáš Kovanda: Mluví se o světové válce o vakcínu. Proč se neobrátit o pomoc na východ?
Izrael, Británie a USA válcují země EU v proočkovanosti. Stejně tak Srbsko, které vsadilo na východní vakcíny. Proč Evropská unie a Česko ztrácejí ve vakcinačním byznysu?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.