Jiří Hlaváč: Proč se dnes Havlovo heslo „Pravda a láska zvítězí“ zesměšňuje?

28. říjen 2015

Slavíme Den vzniku samostatného československého státu. Kromě toho by se Václav Havel letos v říjnu dožil 79 let. Jeho morální odkaz zůstává stále živý. Podobně jako odkaz T. G. Masaryka.

Proč se zesměšňuje teze, že Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí? „Protože se bohužel ukázalo, že těch lží je stále víc a víc. A co hůř, jsou tolerovány,“ myslí si Jiří Hlaváč. „A láska? Ta vyžaduje oběť. A my jsme byli vychováni k tomu, abychom si užívali. O oběti nikdo nemluvil.“

Sebeláska a neschopnost oběti

Dvojrole lásky tak jde přímo proti spotřebnímu ideálu a sebelásce. Neumíme se obětovat pro někoho jiného. „My jsme bohužel po Václavu Havlovi byli vychováváni k tomu, abychom se odměňovali vším, co vidíme v obchodních domech. A abychom byli tolerantnější k tomu, že se nám neříká pravda.“

Havlovo přiznání chyb

Jiří Hlaváč ale taky připomíná Havlovo osobní přiznání, že ne všechno udělal dobře a že ne všechno bylo moudré. „Těžko bych hledal jiné politiky, kteří by byli ochotní podobně bilancovat svoji kariéru.“ Jaká je vůbec současná politická reprezentace, autority státu?

Logo

Svátek vs. realita

Hlaváč si uvědomuje, že všednodenní realita se nutně musí lišit od svátečního ideálu. Přesto trvá na tom, že by si politici hlavně měli hledět toho, aby si v očích voličů zachovali míru věrohodnosti a důstojnosti. Aby na ně byl zkrátka spoleh.

Blaho občanů nemusí být priorita

„Politici byli námi navoleni. Nevznikli z rodové tradice,“ připomíná hudebník. „Volme proto stále do čela osobnosti, které jsou nám garanty nejen mravní a morální kvality, ale i toho, že si uvědomují, že blaho občanů je pro ně závazkem. Nemusí to být priorita.“

Proč rád naslouchá Šimonovi Pánkovi? Jaká je role svátků? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: zis , Jiří Hlaváč , rota
Spustit audio