Jiří Drahoš: Vědci, kteří nesouhlasí s naší výzvou, se jen rádi vymezují
V srpnu vznikla v Česku petice Vědci proti strachu a lhostejnosti, která reaguje na příliv uprchlíků do zemí Evropy. Jedním ze signatářů je i předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš.
V době, kdy petice vznikala, byl ale mimo území Česka. „K podpisu mě vybudil soukromý názor mluvčího prezidenta, který řekl spoustu nesmyslů. Tak jsem zjistil, že tady nějaká výzva je, přečetl jsem si ji a hned podepsal,“ říká Jiří Drahoš.
Následně ho prý překvapily reakce bývalých i současných politiků, signatářům byly podsouvány nesmyslné závěry a také se dozvěděl, že přece vědci nemají patent na rozum a hlavně, nevytvářejí žádné hodnoty.
Vědci jsou elitou! Kdo jiný?
„Musím říct, že opravdu považuji naše vědce za elitu tohoto národa. Kdo jiný. Oni přemýšlejí, analyzují, kritizují a jsou od počátku vedeni k tomu, aby pochybovali. Nevím, kdo víc by měl být elitou. Zároveň ale netvrdím, že i mezi vědci nenajdou hlupáci.“
Bývalý prezident Václav Klaus je dokonce nazval kvazi-elitou. Já se zamýšlel nad tím, jestli tím, že jsem petici podepsal, jsem taky kvazi-vědec. Takže asi jsem,“ dodává předseda AV ČR.
Sám by některé věty textu asi formuloval jinak, ale zároveň prý dobře ví, jak složité je vycizelovat text dokumentu, na kterém se má dohodnout více lidí. „Ale slova jako ´žádáme politiky, apelujeme na média nebo prosíme veřejnost´, jsou přece velmi důstojná a naléhavá.“
Celý text výzvy Vědci proti strachu a lhostejnosti
Vymezují se ti, kteří by to udělali vždy
Petice je na světě už několik týdnů, a tak se už objevily názory některých vědců, kteří s ním nesouhlasí. „Vědecká obec není a už ze své definice ani nemůže být, jednotná. Ale ti, kteří se proti petici vymezují, jsou podle mě lidé, kteří se rádi vymezují vůči čemukoli. Nepřikládám tomu žádnou váhu.“
K uprchlické krizi chystáme seminář. To je naše role
Jaké polínko chce vědecká obec přiložit k pomoci s obrovskou uprchlickou vlnou v Evropě? „Myslím si, že úkolem instituce typu akademie věd by mělo být seznamovat veřejnost s korektními poznatky, zkušenostmi, fakty. Taky chystáme společný seminář v Parlamentu ČR, který se bude věnovat imigraci lidí do Česka bez emocí. To je naše role.“
Jiřímu Drahošovi je také jasné, že tady žádná krátkodobá řešení neexistují. Vždyť jde o největší migrační vlnu od 2. světové války. „Všichni to sledujeme a vidíme, že je to opravdu velká vlna lidí, která se dala do pohybu. Ve stanových táborech kolem Sýrie je dnes kolem čtyř milionů lidí. Taky víme, že osm milionů už ze Sýrie odešlo.“
Víte, proč prof. Drahoš podepsal promigrantskou a občany odsuzující Výzvu vědců? Na protest proti Ovčáčkovi: https://t.co/WFWgUp6wUZ
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 29. března 2017
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.