Jiří Drahoš: Kdy se nový český lék na rakovinu prsu dostane k nemocným?
Vědecký tým česko-australského molekulárního biologa Jiřího Neužila teprve před pár dny zveřejnil objev nové látky, která zjednodušeně řečeno dokáže rakovinovou buňku přinutit spáchat sebevraždu. Může fungovat i na jiné tumory?
„Nová látka působí na mitochondrie, takové buněčné elektrárny. Nastartuje apoptózu, což v podstatě znamená samozničení buňky,“ vysvětluje předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš. Vypadá to prý velmi nadějně. A lék by nemusel fungovat jen na ty nejagresivnější nádory prsů. Mohl by účinkovat i na další tumory.
Optimistický výhled
Tento výzkum je prý ale taky příkladem velmi dobré spolupráce akademie s komerční sférou. „Lék je už preklinicky ověřený. Teď se musí zjistit jeho toxicita na organismus, což se děje při klinických zkouškách. Pokud se na to budu dívat optimisticky, k nemocným by se mohl dostat za 5 let,“ tipuje.
První fáze klinického testování probíhá s malým vzorkem pacientů. Zkoumá se toxicita. Druhá fáze testování probíhá už s více pacienty a testují se účinky nového léku.
Jen náhoda?
Vědci nejdřív zkoumali stávající lék (sloučenina tamoxifenu) na rakovinu prsu, který neměl zrovna závratné výsledky. Upravili ho tak, že se v buňce dostane do jiného místa, do mitochondrie. Tam pak způsobuje samozničení rakovinových buněk.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?