Jídlo a shopping, to je můj doping. Omeletky plné pokušení s Halinou Pawlowskou

19. červen 2022

Pokušení bývají lákavá. V realitě se ale řeší velmi obtížně. Čert totiž nikdy nespí a vytrvale klade nástrahy. Jak odolává pokušení Halina Pawlowská, prozradí v dnešních Omeletkách na Dvojce.

„Jako pokušení nejvyššího kalibru na mě fungují tři věty,“ přiznává Halina Pawlowská. „Ty věty znějí takhle: Jenom trošku ochutnej, Co kdybychom si dali skleničku a Nechceš otestovat ten nový butik?“

„Otestovat butik jsem byla nedávno. Nejdřív jsem si zkusila delší sytě rudý svetr s černými pruhy. Vypadala jsem v tom, jako kdybych chtěla vraždit. Pak jsem ale podlehla pokušení nacpat se do něčeho evidentně malého. Když jsem se rvala do džín, mé zdravé já vysloveně křičelo: ,Vzpamatuj se! Nejdi do toho!‘ Ale už bylo pozdě. Džíny mě skříply, nešly rozepnout ani zapnout a pak se ozval praskot látky. ,Jak to vypadá?‘ ptaly se prodavačky? Zbrocená potem jsem pípla: ,Jde to…‘ Pak jsem ale pochopila, že to nejen nejde, ale ani nepůjde...

„Bylo mi to ale tak trapné, že jsem se rozhodla, že si ty džíny musím koupit. Jenže můj vlastní svetr byl příliš krátký! A tak jsem vystrčila hlavu a řekla: ,Nemohly byste mi ještě podat ten červený svetr?‘ A pak jsem vyšla z kabiny v rozepnutých malých džínách a strašidelném svetru. I ty prodavačky byly dost zaražené. ,No… vypadáte úplně jinak,‘ řekly. A měly pravdu. Za 8 600 jsem vypadala jinak... mnohem hůř!“

4000 let staré pokušení

K řadě pokušitelů Haliny Pawlowské patří ještě podle jejích slov vajíčkové chlebíčky, koňaková špička, pochoutkový salát, smetanová omáčka s pravými hříbky, čerstvý, skoro teplý chleba s máslem a rajčaty, karamel, jahody se šlehačkou, smažený sýr a cheescake…

První cheesecake byl vyroben na řeckém ostrově Samos před 4000 lety. Dnes má každý národ speciální variantu. Italové na cheescake používají ricottu, Řekové fetu, Němci dávají přednost tvarohu a Japonci používají kombinaci kukuřičného škrobu a vaječných bílků. Existují ale i speciální verze, které obsahují plísňový sýr, mořské plody, pikantní chilli, nebo dokonce tofu. „No, a mou povinností je všechny verze ochutnat,“ směje se moderátorka.

„Můj syn je zřejmě trochu po mně. Když byl malý, byla jsem s ním u rybníka, kde se opalovaly slečny nahoře bez. Bezostyšně si je prohlížel a já si dala předsevzetí, že je čas pohovořit s ním o tajemství lidských těl. Petr koukal na ty dívky jako fascinovaný pes, polykal na sucho, a když se pak zvedly, tak vydechl a řekl: ,Mami, můžu se tě na něco zeptat?‘ Teď to přijde, pomyslela jsem si. A Petr řekl: ,Myslíš, že bych si mohl vzít ty polomáčené sušenky, co tu ty holky zapomněly?‘“

V Omeletkách se ještě dozvíte, jakému pokušení podléhá nejraději Martina Hudečková. Halina Pawlowská přečte svoji povídku Buď já, nebo…. A na závěr přidá recept na letní jahodový cheescake.

Show Haliny Pawlowské Omeletky poslouchejte v premiéře ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky každou sobotu a neděli po 12. hodině. Každý díl najdete na stránce pořadu zdarma. Omeletky můžete poslouchat i v aplikaci mujRozhlas, kterou lze stáhnout do mobilu.  

autoři: Halina Pawlowská , opa
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.