Ježek v zahradě
V naší přírodě, ale jen v některých místech, můžeme mluvit o velkém zážitku a štěstí, setkáme-li se s živočichem nepřehlédnutelným.
Jednak téměř celé tělo je "obaleno" hustými ostny, jednak je velmi plachý. A ke své obraně se schoulí do klubíčka, schová i hlavu a nehybně ležet vydrží dosti dlouho.
Dva druhy ježků
Ježci jsou z rodu savců z řádu hmyzožravců. U nás žijí dva druhy: ježek západní (Erinaceus europaeus) a ježek východní (Erinaceus concolor). Oba druhy obývají naše okraje lesů, zahrady, křoviny až do výšky 1 000 m. n. m. Téměř celohnědý bodlinatý ježek je především v západní Evropě, u nás v západních Čechách, jakoby po Vltavu.
Ježek východní obývá východní Evropu až po Rusko a dále. U nás se vyskytuje spíše ve východních Čechách a na Moravě. Tento je spíše bělošedý s bělavým bříškem a světlým čumáčkem a tmavým jen nosem.
Velká užitečnost ježků
Ježci jsou životně aktivní od jara do pozdního podzimu, nejčastěji za přítmí, ale i přes den, vyhledávají hmyz všeho druhu ke své obživě. Ke hmyzu vyhledává také plzáky a hlemýždě. V kraji jsou ježci cennými pomocníky při zachování čistoty naší přírody. V zahrádkách odloví mnoho škodlivého hmyzu už ve stádiu larev, ponrav i dospělých brouků.
Chráněni ve všech obdobích
Teď na podzim prohledávají "krajinu" jak pro zimní tělní zásoby, tak pro možné úkryty pod hromadami roští, listím. To pro nutnou přípravu k zimnímu spánku za snížené tělesné teploty, také za zpomaleného dýchání.
Chráněni jsou zákonem, chraňte je také všemožně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.