„Jelení stádo se rozrůstá.“ Jindra Polák a Kateřina Marie Tichá u Jana Čenského

13. červen 2021

Cením si, že je v kapele všechno na kamarádské bázi, říká Jindra Polák, frontman skupiny Jelen, který do studia přišel se zpěvačkou Kateřinou Marií Tichou.

„Káťa je s námi od začátku jako stálý host. Připravovala písničku Tančíme spolu a přizvala nás, abychom ji nahráli. Dohodli jsme se, že si s námi zazpívá a je z toho osm let. Je už zasloužilá členka jeleního stáda.“ To se rozrůstá. Začínali tři, dnes je jich osm. Skupina získala ocenění Anděl. „Vážím si toho, že lidé, kteří se zabývají muzikou, ocenili, co děláme. Ale největší ocenění je, když někdo řekne, že mu naše písnička pomohla překlenout těžké období.“

Místo za jeleny chodí za daňky

­­­Jindru Poláka přivedla k muzice babička. „Byla zpěvačka a měla složitý osud. Začala zpívat v Divadle Na Fidlovačce. Nechtěla vstoupit do strany, pak přišla o místo a už se nikde nechytila. Zpívala na pohřbech, ve sboru. Ale nikdy nezahořkla. Tehdy jsem to nedocenil, ale dnes si uvědomuji, jak si díky zpěvu udržela mladistvý výraz.

A jaké mají koníčky? „Já jsem ráda venku se psem a se sestrou, ráda sportuji, čtu,“ prozrazuje Kateřina. Jindra se odstěhoval na rozhraní jižních Čech. „Jelenů je tam málo, ale chodím za daňky. Pořídili jsme si asi dvaceticentimetrového vlkodlaka. Náš jorkšír chodí na osmikilometrové procházky. Miluje i sníh. My přijdeme utahaní domů a on nám začne házet míček.“

Vozí sebou na koncerty jelení paroží?  Vědí, jak vzniklo rčení jsem z toho jelen?

autoři: Jan Čenský , zk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.