Jeho styl komunikace vstoupí do dějin, soudí moderátor Michal Kubal o roli ukrajinského prezidenta Zelenského

29. září 2022

Na selfie a rozhovor s prezidentem Zelenským necelý měsíc po začátku války na Ukrajině je pyšný. „Je to to nejvýjimečnější,“ je si jistý známý televizní novinář a moderátor. Jaké jsou jeho vzpomínky na pohřeb britské královny Alžběty? Co si balí do kufru do Anglie a co na Ukrajinu? Byla jeho žena proti, aby odjel na Ukrajinu? Patří zbraň do ruky novináře? Má pocit, že je svět bezpečný?

To, že prezident Zelenskyj hovoří k Ukrajincům každou noc, považuje moderátor za důležité. „To, že neodjel z Kyjeva, a neřídil obranu třeba ze Lvova, bylo naprosto zásadní. Motivace obránců by byla podstatně menší,“ uvažuje. „Role, kterou hraje v konfliktu je zcela zásadní, a myslím, že tento styl komunikace vstoupí do dějin.“

Při rozhovoru s ukrajinským prezidentem se ho reportér Michal Kubal ptal, jestli úplně první video s onou slavnou větou ‚jsem tady‘ byla improvizace či záměr. „Odpověděl: Jednoznačně improvizace.“

Stejně jako rozhovor, tak i společné selfie vzniklo v atmosféře tvrdých bezpečnostních opatření kolem ukrajinské hlavy státu. „Nesměli jsme mít tehdy u sebe žádné mobilní telefony, chytré hodinky, atd. Jedinou výjimkou byla naše kolegyně z ukrajinské televize, která si mohla nechat mobil. Takže díky tomu vzniklo to selfie. Na fotce jsme všichni tři novináři a překladatelka,“ vzpomíná Michal Kubal.

autoři: Tereza Kostková , eh

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.