Jedenáct smrtihlavů aneb Proč si kat Alois Weiss tolik zamiloval Prahu? Pátrání Stanislava Motla

Jedenáct katů na dvaadvaceti popravčích místech tehdejší třetí říše stihlo v letech 1933–1945 popravit okolo 12 000 lidí. Na Pankráci byl pánem gilotiny Alois Weiss, bývalý skladník. Dokonalostí a poctivostí, s jakými vedl výkazy o své „práci“, připomínal pečlivého úředníka. Jaké byly jeho poválečné osudy? A jaké byly poválečné osudy dalších nacistických katů? Jací to vlastně byli lidé? A kolik za jednotlivé exekuce brali peněz? To se snažil vypátrat Stanislav Motl.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Dan Moravec
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2013
V dokumentu mluví Bořivoj Bartoníček, čte se z jeho písemných vzpomínek a z knihy Stanislava Motla Svědek z cely smrti: Češi před soudy třetí říše a poválečně osudy jejich soudců a katů. V dokumentu jsou použity záběry ze soudní síně s hlasem soudce Rollanda Freislera (zdroj YouTube).
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.