Jedenáct smrtihlavů aneb Proč si kat Alois Weiss tolik zamiloval Prahu? Pátrání Stanislava Motla

Jedenáct katů na dvaadvaceti popravčích místech tehdejší třetí říše stihlo v letech 1933–1945 popravit okolo 12 000 lidí. Na Pankráci byl pánem gilotiny Alois Weiss, bývalý skladník. Dokonalostí a poctivostí, s jakými vedl výkazy o své „práci“, připomínal pečlivého úředníka. Jaké byly jeho poválečné osudy? A jaké byly poválečné osudy dalších nacistických katů? Jací to vlastně byli lidé? A kolik za jednotlivé exekuce brali peněz? To se snažil vypátrat Stanislav Motl.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Účinkuje: Libor Vacek
Dramaturgie: Dan Moravec
Zvukový mistr: Tomáš Gsöllhofer
Zvuková spolupráce: Jitka Borkovcová
Režie: Vlado Príkazský
Natočeno: v roce 2013
V dokumentu mluví Bořivoj Bartoníček, čte se z jeho písemných vzpomínek a z knihy Stanislava Motla Svědek z cely smrti: Češi před soudy třetí říše a poválečně osudy jejich soudců a katů. V dokumentu jsou použity záběry ze soudní síně s hlasem soudce Rollanda Freislera (zdroj YouTube).
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová