Je původní receptura ukrytá v bibli? Možné to je, říkají Bartošovi, kteří vyrábí čokoládu Lidka
Za první republiky se kutnohorská čokoláda Lidka vyvážela do celého světa. Ochrannou známku před pěti lety získali Lada a Pavel Bartošovi.
Proč právě Lidka? „Variant je několik. Údajně si tatínek jedné Lidky před panem továrníkem stěžoval, že musí s dcerou na procházku. A to právě v době, kdy hledal pro čokoládu jméno,“ prozrazuje Lada Bartošová.
Za války byla i čokoláda s pervitinem
Původní receptury znali jen tři lidé. „Zakladatel továrny byl věřící, postavil modlitebnu v Kutné Hoře a údajně ty receptury mají být ukryté v některé z biblí.“
Ve svém muzeu čokolády mají Bartošovi i čokoládu s pervitinem. „Za druhé světové války se do čokolády přidával pervitin, aby vojáci vydrželi dlouhé pochody. Čokoláda se jmenuje Maraton. V muzeu ji máme z roku 1948.“
I boby od stejného farmáře chutnají jinak
Lada je původní profesí divadelní vědkyně, Pavel ekonom. Čokoláda je baví. „Baví nás i proto, že pokud si vezmete kakaové boby z různých oblastí, tak čokoláda chutná úplně jinak. I boby od stejného farmáře se liší sklizeň od sklizně,“ dodává Pavel Bartoš.
Jaké ceny jejich čokolády získaly? Proč se má čokoláda v puse rozpouštět a nekousat? Přejedli se čokolády?
Související
-
Pekl pro anglickou královnu. „Vdolky drobí pejskům. Má ráda čokoládu,“ říká Josef Maršálek
Cukrář Josef Maršálek se z moravské vísky dostal až do londýnského obchodního domu Harrods nebo Buckinghamského paláce. Bonbóny připravil i Tereze Kostkové.
-
Host: degustátorka čokolády Šárka Robinson Pomahačová
Sobotní setkání se zajímavými lidmi. Moderuje Ivana Bendová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.