Jaroslav Seifert. Vždy stál za svým, i když mu to přineslo problémy
Jeden z nejmilovanějších českých básníků, který svými verši provází člověka od dětství do seniorského věku. Gurmán života, tichý milovník žen a krásy ve všech podobách. To byl Jaroslav Seifert. Napsala Jana Soprová. Další Příběhy z kalendáře můžete poslouchat online na webu Dvojky a v aplikaci mujRozhlas.
Narodil se před 120 lety. Svou dlouhou básnickou cestu začal ve 20. letech minulého století, jako nefalšovaný proletářský básník pocházející z pražského Žižkova. Okamžitě se dostal do povědomí čtenářů. Jako člověk vždy stál za svým, i když mu to v různých obdobích života přineslo mnohé problémy.
Už od dvacátých let, kdy se stal jedním ze sedmi spisovatelé, který vystoupil proti tehdejšímu směřování komunistické strany, tak i v dramatických okamžicích české historie, kdy podepsal Dva tisíce slov a Chartu 77. Nejen jeho verše, ale také jeho občanský postoj, mu vynesl v roce 1984 Nobelovu cenu za literaturu.
Hrdinou dalších Příběhů z kalendáře bude český herec, který měl rád výšky. A to se mu stalo osudným.
V Příbězích z kalendáře si každý všední den po 17. hodině připomínáme osobnosti, objevy a události v důležitých, ale i málo známých nebo zábavných souvislostech.
Jak můžete poslouchat? Živě, zpětně na mobilu i z počítače
Živě v rádiu na Dvojce, od pondělí do pátku po poledních zprávách. Příběhy z kalendáře můžete poslouchat i zpětně na internetu, všechny díly jsou jako podcast ke stažení. Podcast najdete na webu Dvojky nebo na audioportálu mujRozhlas, který si můžete nainstalovat i jako aplikaci.
Související
-
Michael Třeštík u Haliny Pawlowské: Seifert psal mé mamince zamilované dopisy
„Facebook je médium jako kterékoliv jiné a facebookový status je určitá publicistická forma,“ říká muž mnoha schopností a manžel známé režisérky.
-
Jaroslav Seifert: Všecky krásy světa
Koláž z veršů a pamětí básníka, který měl i přes komplikované vztahy s totalitní mocí měl titul národního umělce. Účinkují Josef Somr, Jaroslav Plesl a Jana Stryková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.