Jaroslav Seifert: Všecky krásy světa

22. září 2014

Koláž z veršů a pamětí básníka, který měl i přes komplikované vztahy s totalitní mocí měl titul národního umělce. Účinkují Josef Somr, Jaroslav Plesl a Jana Stryková.

Účinkují: Josef Somr, Jaroslav Plesl, Jana Stryková
Napsala: Jana Soprová
Režie: Dimitrij Dudík
Natočeno: v roce 2014

„Ženy jsou běloučký cukr v tom hořkém kafi života,“ říkával Jaroslav Seifert. Milovaný básník minulého století, který se stal klasikem ještě dříve, než zestárl. To přesto, že vždy „zpíval“, jak mu bylo dáno talentem. Nikdy ale tak, jak si přála vrchnost.

Umělec, který jako náš první a zatím jediný spisovatel, získal Nobelovu cenu. I po letech zůstává mezi autory, kteří jsou čtenáři s láskou vyhledáváni, a to i bez školního přinucení.

autor: Český rozhlas Dvojka
Spustit audio

Související

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.