Jane Austenová: Emma

28. září 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jane Austenová

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Okouzlující slečna Emma se baví dohazováním partnerů a náhodně se zaplete do vlastních nástrah. Dramatizace jednoho z klasických děl. Poslouchejte do pondělí 5. října 2020.

Osoby a obsazení: Emma Woodhousová (Tereza Richtrová), George Knightley (Luboš Veselý), Pan Woodhouse (Pavel Zatloukal), Harriet Smithová (Petra Bučková), Frank Churchill (Pavel Vacek), Jane Fairfaxová (Eva Ventrubová), Eltonová (Eva Novotná), Elton (Jiří Vyorálek)
Dramaturgie: Hana Hložková
Překlad: Eva Kondrysová
Zvukový mistr: Lukáš Dolejší
Hudba: Jan Kyncl
Režie: Hana Mikolášková
Natočeno: 2010

Bohatá a inteligentní hrdinka románu žije v uzavřeném venkovském společenství, které jí však neposkytuje dostatek hlubší životní náplně. Proto Emma Woodhousová věnuje veškeré úsilí tomu, aby v kruhu svých přátel a známých utvářela vhodná manželská spojení. Aniž by si uvědomovala, že zasahovat do lidských osudů není vhodné, ve své „zábavě“ si počíná značně sebejistě. Důsledky Emmina neuváženého jednání mnohdy zaskočí nejen jejich strůjkyni.

Celodenní péče o hypochondrického otce, se kterým Emma obývá rodinné sídlo Hartfield, není zrovna uspokojivým způsobem trávení času. Energická žena se proto rozhodne činit lidi kolem sebe šťastnými. Přesvědčena o vlastní neomylnosti a s velkou dávkou sebejistoty ovlivňuje mezilidské vztahy na svém panství. Její počínání je terčem výtek rodinného přítele pana Knightleyho, který Emmu před tímto druhem „zábavy“ pravidelně varuje. Nehledě na jeho kárání nakonec zjistí, že se její dobré úmysly obrátily proti ní samé. Řada nepříjemných překvapení ji nakonec dokáže poučit o tom, jakým zájmům by se měla věnovat, a ukáže člověka, který je pro její život skutečně důležitý.

Jane Austenová (1775 – 1817) ve svém románu z roku 1815 vytvořila sympatickou postavu svérázné mladé ženy, která natolik touží po společenském uznání, že si neuvědomuje, do jak nevhodné činnosti vkládá své schopnosti. S humorným nadhledem vybavila postavu Emmy na svou dobu troufalými názory, díky nimž ji lze považovat za předchůdkyni emancipačního hnutí.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení na webu Radioteka.cz. Další audioknihy zdarma najdete i jako podcast na portálu mujRozhlas.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...