Jan Švejnar: Trump zaspal. Ale teď pandemii v kampani šikovně využívá

24. duben 2020

Ve Spojených státech kulminuje pandemická krize. Nejhůř zasažený je New York. Jak se USA vyrovnávají s krizí a jak její průběh ovlivní prezidentskou volební kampaň?

Stejně jako jiné země čelily i USA nedostatku ochranných pomůcek i testů. Nedostatečné byly i kapacity zdravotnických zařízení a personálu. „V New Yorku dokonce vyrostly čtyři polní nemocnice,“ připomíná Jan Švejnar.

„Lékaři a zdravotní sestry jsou přeškolováni, aby mohli vést jednotky intenzivní péče. Pomáhají i dobrovolníci z jiných států,“ popisuje profesor Kolumbijské univerzity aktivizaci americké infrastruktury v boji s pandemií.

V době války Amerika stojí za prezidentem

To, jak vláda obstojí v současné krizi, bude mít zásadní vliv na výsledky blížících se prezidentských voleb. A Donald Trump si to uvědomuje. „Trump zaspal. Vláda nebyla připravená a je to čím dál markantnější. To ho oslabí,“ hodnotí Švejnar.

Donald Trump je kvůli pandemii teď prakticky neustále v médiích. Zato jeho protivník v prezidentských volbách Joe Biden je prakticky neviditelný

„Na druhé straně on celkem šikovně situace využívá. Nazývá ji válečným stavem a ve válce velká část Ameriky podporuje prezidenta. Bude tedy otázka, který faktor převládne. Do velké míry to bude záviset na chování jeho protivníka Bidena.“

Neviditelný Biden

Joe Biden je ve srovnání s Trumpem momentálně ve velké nevýhodě. Prezident teď totiž denně vystupuje v médiích. Zato Biden je pro Američany víceméně neviditelný.

Jestli se z této pozice dokáže dostat, rozhodnou další měsíce, kdy se pozastavená předvolební kampaň opět naplno rozhoří. Švejnar odhaduje, že se tak stane během léta. Slabinou současného prezidenta je naopak neblahý vývoj ekonomiky.

Záchrana ekonomiky bude na dlouhou

„Prezident většinou obhájí křeslo, jestliže si ekonomika vede dobře. Trump na to sázel. Americká ekonomika na tom byla poměrně dobře. Nyní je ale prudce a silně zasažená. Jde o velkou krizi. Lidé masově ztrácejí zaměstnání.“

Bude tedy záležet, jak rychle se (nejen) americká ekonomika vzchopí. Vláda i centrální banka sice podle Jana Švejnara reagují dostatečně razantně, i tak ale současná situace naznačuje, že krize nějakou dobu potrvá.

Další témata rozhovoru: jaká záchranná opatření nejvíc potřebuje česká ekonomika.

autoři: Zita Senková , Jan Švejnar , and
Spustit audio

Související