Jan Kubáček: Přísaha si vede dobře. Protože Šlachta jezdí za lidmi. Jako Zeman nebo Masaryk

7. červen 2021

Přísaha Roberta Šlachty by podle posledního volebního průzkumu mohla dosáhnout 5% hranice pro vstup do sněmovny. Jak se jí to mohlo podařit? A nejde jen o Věci veřejné po 10 letech?

Podle květnového volebního modelu agentury Kantar.cz pro Českou televizi by volby vyhrála koalice STAN a Piráti. Za nimi je SPOLU a ANO. Přísaha se blíží 5% hranici pro vstup do sněmovny. „Je to zajímavé hlavně proto, jak funguje Kantar,“ upozorňuje v pořadu Jak to vidí... politolog Jan Kubáček.

Čtěte také

Je to na šampáňo

„Kantar je hodně konzervativní měřicí instituce. A její průzkum byl navíc telefonický. A ten je hodně při zemi. Vezměte si, kdo je u telefonu, kdo je k dispozici, jak se vůbec chce bavit o politických tématech, jak chce a je připraven sdělit svou preferenci...“

„U nového subjektu u telefonického výzkumu je informace, že jste na 5 %, téměř na bouchání šampáňa. A samozřejmě trnutí, že nesmíte udělat žádnou další poziční nebo personální chybu.“ Zajímavé je podle Kubáčka i to, kde Přísaha rekrutuje možné voliče.

Metoda vysavač v praxi

„Je to metoda vysavač,“ glosuje Kubáček. „Přísaha oslovuje lidi napříč. Jako jednomu z mála se jim daří to, co se v minulosti dařilo například Pirátům: oslovovat nevoliče nebo velmi sváteční voliče. A fungují trochu jako kultivovaný protest.“

„Vyhmátne téma, která nás štvou, která se nám nelíbí, ale zároveň je řeší v mezích zákona a v mezích možností, jaké máme. Není to automaticky buřičství a zapalování budov. Je to spíš řešení věcné, průběžné, konkrétní. A taky to není mávání reformami.“

„Já to vidím na sobě. Slyším slovo reforma a už na mě padá děs běs, protože to jsou většinou akce pro akce. A na to některé jiné subjekty doplácejí. Že společně se setem chytrých řešení přicházejí s bombastickými aktivitami, automaticky novinkou, reformami na druhou. A to spoustu voličů děsí.“

Šlachta jezdí za lidmi

Čím se Robertu Šlachtovi mu daří nejvíc oslovit? „Je to kombinace dvojího. Toho, že on i spousta jeho spolupracovníků v těch bezpečnostních složkách byl a na různých úrovních, že začínal v podstatě od píky. A vedle toho je tam jedna věc, kterou obrovsky podcenila konkurence. Jezdí zemí.“

Předvolební kampaň hnutí Přísaha Roberta Šlachty

„Vzal to fakt napříč. Nejezdí výhradně jen do velkých měst, ale jezdí i po těch spádových lokalitách. To je velký závdavek jeho úspěchu. Když to přeženu, tak naposledy tam byl Miloš Zeman a možná před ním Tomáš Garrigue Masaryk.“

Jako Věci veřejné?

Novinář Jan Kubita přirovnal Přísahu v Hospodářských novinách k Věcem veřejným po deseti letech. „Některé indicie tam logicky jsou. Ale řekněme si na rovinu, že to bychom tam mohli přihodit i Piráty, hnutí Ano, STAN, a dokonce v některých prvcích i TOP 09.“

„Je to vyzobávání témat, která lidi štvou. A přiznání, že ideologie je dneska sprosté slovo. Ideologie totiž obrovsky ustoupily. Protože se několikrát vyprázdnily. Pravice nám tady zvedala daně, levice privatizovala...“

„Dnes je doba tak složitá, že na některé problémy chcete podprahově spíš levicová opatření, typově zdravotnictví nebo sociálno. A naopak v oblasti vymahatelnosti práva, bezpečí, spravedlnosti jsme zase spíš posunutí do pravého středu až prava.“

„Je to spíš pochopení nálady, naštvanosti lidí. Uvidíme, co dál. U Věcí veřejných byl velký průšvih v té personálii a že se velmi rychle vytratilo, kdo je cílová skupina a že jste tam kvůli voliči. Tady ta svízel je,“ uzavírá Kubáček v rozhovoru na Dvojce.

Další témata rozhovoru: nedůvěra Čechů ve vládu; vyslovení nedůvěry vládě; migrace jako volební téma; kauza Dominika Feriho; Přísaha Roberta Šlachty; hlasování o nezpůsobilosti prezidenta Miloše Zemana.

Spustit audio

Související