Jan Kačer. Za každý okamžik štěstí zažil prudký pád

Charismatický herec a divadelní režisér Jan Kačer jako by byl už od narození předurčen k tomu, aby překonával ty nejtěžší životní zkoušky, osudové rány, a aby za každý svůj okamžik štěstí a úspěchu zažil prudký pád až na dno. Narodil se 3. října 1946 do středostavovské rodiny, milujícím rodičům, ale už v útlém věku ho zasáhla první zásadní životní rána. Jeho otec, obuvník Vilém Kačer, spáchal sebevraždu.

Díky Mnichovské dohodě a následném odtržení Sudet totiž jeho obuvnická firma zkrachovala a otec, který byl navíc židovského původu, neusnesl obavy z budoucnosti své rodiny. A tak matka zůstala se dvěma malými dětmi sama, zcela bez prostředků a Jan Kačer si z dětství odnesl vzpomínky na velkou nouzi, které čelili doslova každý den. Ani konec války ale rodině nepřinesl žádnou úlevu.

Keramika mu otevřela dveře do světa umění

S nástupem nové vládnoucí ideologie se objevilo kádrování a přestože rodina Kačerových žila v bídě a bez otce, v osobních papírech Jana Kačera ocejchovali přičinliví soudruzi jako synka z buržoazní rodiny. Díky tomu neměl Jan Kačer příliš na výběr mezi středními školami a tak zvolil aspoň SPŠ keramickou školu v Bechyni. Tato škola mu ale paradoxně pomohla otevřít dveře do světa umění, který ho doslova fascinoval.

Od bechyňského ochotnického kroužku vedla jeho další cesta už rovnou na DAMU, na divadelní režii, kde se ještě v době studií stal asistentem Alfréda Radoka. A kde také poznal svoji osudovou lásku a později skvělou manželku – Ninu Divíškovou. Jeho osobité charizma, vnitřně sevřené a přesné herectví a navíc kultivovaný intelektuální fyzický typ, který v 50. letech zmizel z pláten filmu, bylo pro Jana Kačera vstupenkou do světa nejlepších československých filmů z období tzv. nové vlny.

Po roce1990 se vrátil v plné síle

První hlavní role ve filmu Smrt si říká Engelchen mu okamžitě přinesla obrovský úspěch doma i v zahraničí a hvězda Jana Kačera - herce a divadelního režiséra - stoupala strmě vzhůru. Až do vpádu vojsk Varšavské smlouvy – do 21.8.1968. Tehdy se doslova přes noc ocitl znovu na „černé listině“ a nebýt jeho výborných kontaktů v Ostravě a obětavé podpory jeho ženy Niny, skončila by jeho umělecká kariéra v zapomnění.

Po letech perzekucí a skromných filmových příležitostí se ale po roce 1990 Jan Kačer vrátil opět v plné síle a to nejenom do světa divadla a filmu, ale také jako politik reprezentující ryzí morální postoje spojované s havlovskou koncepcí politiky jako veřejné a občanské služby. Jan Kačer zemřel dne 24. května 2024 ve věku 87 let.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas

autoři: Jan Kovařík , Jitka Novotná , Lucie Konášová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.