Jan Drda: Zapomenutý čert

17. únor 2019

Pohádka o polidštěném čertovi, rázné bábě Plajznerce a tvarohových buchtách. V hlavních rolích Jiří Štěpnička a Dana Syslová. Poslouchejte do neděle 24. února 2019.

Poslouchejte živě ve vysílání Českého rozhlasu Dvojky anebo ještě týden po odvysílání zdarma na jejím webu. Stránka Hry a četba nabízí mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc zdarma on-line. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly může najít ke stažení na webu Radioteka.cz.

Peklo má málo hříšných duší, zlobí se jeho výsost Luciper a řádí jako černá ruka! Ačkoli se to na Zemi jen hemží zloději a podvodníky, v pekelných kotlech se jich škvaří pramálo. A kdo za to může? Přece čerti! Ti ale v pekle zlenivěli a stala se z nich banda ulejváků.

Místo toho, aby naváděli lidi k nepravostem, odnášeli hříšníky do pekla, nebo alespoň strašili, začali polehávat a nudit se... To se však musí změnit! Vše začne v hříšné vesnici Dalskabáty, kde čert Trepifajksl potká tetu Plajznerku, která se k němu rozhodne nastěhovat.

Osoby a obsazení: vypravěč (Josef Somr), Mates - Trepifajksl, zapomenutý čert (Jiří Štěpnička), Plajznerka (Dana Syslová), Luciper, pekelný kníže (Ilja Racek), Solfernus, pekelný soudce (Viktor Preiss), čert Marbulín (Kamil Halbich), kovářský mistr (Pavel Rímský), Tonda, kovářský tovaryš (Michal Zelenka), čertík (Mikuláš Veselý), 2. čertík (Tobiáš Vacek), 3. čertík (Josef Tuček). Sbor (Petr Šplíchal, Jan Kostroun, Tomáš Pergl a Jiří Litos). Hudební těleso: Jan Mach, Martin Hlavsa, Jan Pařík, Michal Mandel, Miloš Bydžovský, Vladimír Frank, Matouš Křiváček.
Na motivy: Jana Drdy
Napsala: Helena Sýkorová
Hudba: Petr Mandel
Dramaturgie: Václava Ledvinková
Zvuková spolupráce: Petr Šplíchal
Zvukový mistr: Radek Veselý
Produkce: Dagmar Podlešáková
Režie: Dimitrij Dudík.
Natočeno v roce 2006.

autor: Helena Sýkorová
Spustit audio

Související

Nejnovější hry a četba

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.