Úžasné životy: Jan Amos Komenský podle Alfreda Strejčka
Duchovní souznění a propojení životních příběhů může někdy překlenout staletí. Právě tak je to v případě herce Alfreda Strejčka, kterého celý život fascinuje Jan Amos Komenský.
„Zaujala mě jeho víra v nápravu lidí, že můžeme dospět k míru.“
Čtěte také
Koncem 80. let se Strejček zasadil o přeložení výběru z pansofického spisu Obecná porada o nápravě věcí lidských do několika světových jazyků. Spolu se Štěpánem Rakem pak zkomponovali literárně hudební pásmo Vivat Comenius.
Snažil se napravit svět
Zážitky z cest po světě s poselstvím nadčasových myšlenek učitele národů potvrzují obecnou a dosud aktuální platnost Komenského úvah. „Stal se zázrak. Z celého světa přicházela z univerzit spousta nabídek,“ žasne Strejček.
Většině států na světě se daří špatně, poněvadž ti, kteří vládnou jiným, neovládají se sami, nevládnou podle norem, nýbrž podle libosti si je překrucují, a to, jak tomu říkají, podle toho, jak státní zřetel vyžaduje.
Jan Amos Komenský
S pořadem Vivat Comenius dosud 34 zemí ve čtyřech světadílech. „Vzpomínám na koncert v USA ve velikánské hale univerzity hlavního města státu Mississippi. Bylo tam asi 2000 studentů, kteří se postavili do řady před naší šatnou. Nepřišli si pro autogram. Chtěli si opsat tento citát.“
Související
-
Jan Amos Komenský: Labyrint světa
Drama z cesty do exilu prvního moderního Evropana. V hlavní roli J. A. Komenského Miloš Hlavica. V dalších rolích Martin Myšička nebo Svatopluk Skopal.
-
457. schůzka: Každý pak život má svou kapitolu poslední
Jsme rádi, že jste i po 457. udělali čas na schůzku s českou historií, již sice nelze změnit, neboť – jak již dobře věděli naši předkové, co se stalo, nedá se odestát.
-
Život zasvětila Komenskému, přitom nedokončila ani střední školu. Osudové ženy: Milada Blekastadová
V 16 letech odešla do Norska bez toho, aby dokončila střední školu. Svůj život přesto zasvětila vzdělávání, překládání a bádání. Norům představila českou kulturu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka