James Dewar. Nepatentovaný otec termosky
V deseti letech se propadl ledem do mrazivé vody. Z revmatické horečky se kurýroval dva roky, kdy byl upoután na lůžko. Většinu života pracoval v chemické laboratoři. Spoluvyvinul výbušninu kordit využívanou za 1. světové války, ale zejména se věnoval tzv. fyzice nízkých teplot. Zchlazoval a zkapalňoval plyny. Pro jejich přenos potřeboval izolační nádobu. A tak ji sám vynalezl. V roce 1892 poprvé vědecké společnosti předvedl termosku.
Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.
Související
-
Termoska s klikacím nebo šroubovacím závěrem? Časopis dTest odhalil největší slabinu většiny výrobků
Kvalitní termoska by neměla protékat, měla by udržet nápoj teplý a měla by se dát dobře čistit. Na to se v testech 18 výrobků zaměřil spotřebitelský časopis dTest.
-
Emile Berliner. Zařadil se ke jménům jako Edison či Bell
Možná, že slyšíte o Emilu Berlinerovi poprvé. Vynikal v několika oborech. Mikrofon, tranzistor, ale třeba i pasterizace mléka jsou objevy, které se dodnes používají.
-
Šicí stroj. Patent, který přinesl průmyslovou revoluci do každé rodiny
Patent na šicí stroj byl v USA vydán 21. února 1842. Stal se základem průmyslové revoluce do každé rodiny! Byl udělen Johnu Jamesi Greenoughovi z Washington D.C.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.