Jako mladý jsem bojoval s mesiášským komplexem, přiznává Josef Klíma
„Prvních dvacet let jsem se věnoval velkým kauzám. Kdo koho zabil a kdo ukradl půl miliardy. Před pár lety jsem z toho vystoupil,“ prozrazuje investigativní novinář.
„Velký kauzy už nedělám. Dnes se věnuju menším případům, třeba když si někoho nevinného vyhlídnou lumpové, zničí ho, připraví o všechno a stát ho v tom nechá vykoupat. To je chvíle pro mě, nastupuju v momentě, kdy se toho člověka nikdo nezastane. Nesnáším totiž pocit křivdy a ta se samozřejmě děje. Nejde o to, aby odstoupil ministr, ale snažím se prorazit byrokratické zdi, které za případy často stojí.“
Jediný kdo může pomoci
„Lidé se na mě obracejí, abych jim pomohl. To je v pořádku. Ale když jsem byl mladý, musel jsem bojovat s mesiášským komplexem. Stejně nemůžete vždy pomoci všem, nemůžete táhnout kříž všech lidí. Musíte si vybrat a poodstoupit od toho, aby vás to nezničilo,“ přiznává Klíma v Blízkých setkáních.
Jak se mu pracovalo na knize Šarlatán? Jaký je rozdíl mezi detektivem a investigativním novinářem? A kdy se nejvíc bál?
Související
-
Co dělá Sabina Slonková, když nenovinaří? „Ráda vařím. Děti jsem dnes ale odbyla pudinkem“
Investigativní novinářka Sabina Slonková je ženou, kterou v životě jen tak něco nevystraší. Vyrovnala se tím, že na ni byla objednaná vražda, žije dál a stará se o děti.
-
Lída Baarová má nálepku, že jen spala s Goebbelsem a pila, stěžuje si Stanislav Motl
„Narodil jsem se jako člověk vnímavý a empatický. Hodně přemýšlím o tom, proč se co stalo. Osud Lídy Baarové se mi dosud neomrzel,“ svěřuje se v Blízkých setkáních.
-
Kdy a čeho se v životě nejvíc bála? Odpovídá novinářka Lída Rakušanová
Jak vzpomíná na své působení v Rádiu Svobodná Evropa? A proč se podle ní Česká republika tolik propadá v žebříčku hodnocení svobody médií?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.