Jako dítě kvůli tuberkulóze páteře rok proležel. Muž, který proslavil černé divadlo
Dětstvím se prokreslil a v dospělosti mu byl vzorem němý film. Seznamte se, Jiří Srnec.
Jiří Srnec se narodil v Žalově u Prahy a byl třetím synem svých rodičů. Jako dítě trpěl tuberkulózou páteře. Rok nechodil do školy. Celé dny ležel, a tak kreslil. Dětstvím se vlastně prokreslil. V životě se mu to později velmi hodilo. Klíčová pro jeho budoucnost byla ale ještě jedna událost.
Když stál jako zpěvák dětského sboru poprvé na jevišti. Tím pocitem vystupování před diváky byl prý doživotně zasažen. Vzorem pro něj byl němý film a celý život pak provozoval divadlo beze slov. Díky tomuto absolventovi grafické, hudební a loutkářské školy se černé divadlo stalo světovým pojmem.
První černodivadelní scénka nazvaná Pradlenka vznikla v roce 1959. O dva roky později pak bylo založeno Černé divadlo Jiřího Srnce. Aby v počátcích získal soubor praxi, jezdil hrát po vojenských posádkách. Divadelníci hráli dokonce v Sarajevu těsně po zemětřesení…
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.
Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu


Nebojte se klasiky!
Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?