Jak zjistíte, že dítě bere drogy

25. leden 2016

Jinak se obléká, mluví, chová, odmlouvá, občas nemluví vůbec a jen přísně střeží své soukromí. Není to jen projev puberty?

„Opravdu to jsou hlavně změny v chování. Změny nálad směrem k apatii a smutku. Varovné jsou ale i výrazné změny v oblékání, ve stylu hudby. A taky noví přátelé, které vám ale nechce ani za nic představit,“ vypočítává terapeutka Jana Švecová. Řadu let se věnovala dětem a mladistvým z rodin, kde se vyskytla závislost na alkoholu, gamblerství nebo drogách.

Máte podezření, ale důkaz chybí?

Mezi další nejčastější varovné signály patří ztráty peněz v domácnosti, ztráty léků, které máte v každé běžné domácí lékárničce. A ne jen jednou. „Při jakémkoli podezření (i jen pro klid duše) se určitě vyplatí navštívit poradnu. Často jsou úplně zadarmo a dovedou pomoci,“ radí dál psycholožka.

Čeká vás 30minutová konzultace, která vás zklidní. A vůbec s vámi nemusí jít váš teenager. „Prvním krokem totiž musí být ujasnění si toho, co na dítěti vidíte. Odkud pramení váš neklid. Jestli je opodstatněný, nebo je to jen nějaká vaše vlastní obava,“ vysvětluje Jana Švecová.

Co dělat, když to nakonec připustí?

„Je důležité postupovat strategicky a diplomaticky. To, co určitě nechcete, je totiž zavřít tento dialog,“ varuje. Pokud se vám tedy potomek přizná s lehkým experimentováním, které je v pubertě téměř vývojovým úkolem, tak klaďte otevřené otázky.


Jaké otázky položit, když máte jistotu
V jaké situaci se experiment stal?
Co to dítěti přineslo? Jaké mělo pocity?
Proč a jestli to potřebuje znovu?
Jestli to je spojeno s nějakou společností přátel…

Ale opatrně a ne hodnotícím způsobem! Jen tak se totiž dozvíte víc. Jestli to byla jen přechodná záležitost, kdy si testovaly vlastní hranice, nebo jestli si tak neléčí nějaké své smutky a třeba nízké sebevědomí. „Svého potomka totiž můžete dostat do situace, kdy ať uděláte vše, co můžete, stejně ho od drog neodkloníte.“

Zásadní je neztratit kontakt a důvěru!

Úplně posledním řešením je tvrdý zásah do soukromí (třeba v podobě kontroly pokoje, kontroly končetin při hledání vpichů). Můžete ale nastavit tvrdá pravidla, která dítě musí dodržovat. A hlavně pak na nich trvat! Vysvětlit, že pokud dítě pravidla dodržovat nebude, nezbude nic jiného než jít k lékaři.

Ostatní záznamy poraden najdete v Dopoledni s Dvojkou.

autoři: lup , Jolana Voldánová
Spustit audio