Jak by vypadal hollywoodský trailer na Švejka? Ukazuje Národní filmový archiv
Kromě Švejka vás uhrane třeba loutkový Špalíček. Anebo moderní upoutávka na thriller/horor Krakatit.
Národní filmový archiv (NFA) restauruje a digitalizuje naše největší filmové poklady. NFA patří k 10 nejstarším a největším filmový archivům světa. Jedním ze způsobů, jak zviditelnit starší snímky, je sestříhání populárních trailerů. Podívejte se na výběr těch nejzajímavějších.
Dobrý voják Švejk a Poslušně hlásím
„Satirická komedie v tradici M*A*S*H a Hlavy 22. New York Times.“ Nebo: „Švejk je evropský Forrest Gump. DVD Netflix.“ Podobné citáty provázejí rytmizovaný trailer k filmové adaptaci Karla Steklého z let 1956 a 1957.
Špalíček
To trailer na znovuuvedení loutkového Špalíčku (1947, Jiří Trnka) je vlastně i takovým filmem o filmu. Úvodní vteřiny totiž simulují, jak takový „nejoriginálnější animovaný projekt od dob Disneyho Sněhurky“ pomalu vzniká.
Krakatit
„Příběh nadaného chemika Prokopa, který se marně brání zneužití svého převratného vynálezu – výbušniny krakatitu – je prezentovaný jako horečnatě naléhavá retrospektiva,“ píše se v textu pod videem. Stejně horečnatý je i novodobý trailer k adaptaci Otakara Vávry z roku 1948 se zvukovým designem jako z hollywoodských hororů.
Ikarie XB 1
To trailer na ojedinělou českou sci-fi Ikarie XB 1 prozrazuje, proč si Američané udělali vlastní sestřih pod názvem Voyage to the End of the Universe, z kterého vypadla ideologizovaná sekvence setkání s vrakem kosmické lodi z éry kapitalismu a přibylo nové finále.
Další trailery (například na Starce na chmelu, Bílou nemoc, Tři oříšky pro Popelku, ale i němé filmy) najdete na YouTube profilu Národního filmového archivu.
Související
-
Bláznivý profesor z Haškova Švejka je ve skutečnosti Albert Einstein
Alespoň to tvrdí čeští teoretičtí fyzici. Proč? Během svého pražského pobytu prý chodil do hostince U Kalicha vyprávět své teorie. A Hašek ho pak zvěčnil.
-
Padouchem v bondovce Žiješ jenom dvakrát byl původně Werich. Proč ho ve filmu (skoro) nevidíte?
Musel se Werich vzdát role padoucha Blofelda na nátlak režimu? Nebo hraní nezvládl kvůli svému zdravotnímu stavu? Skutečné důvody prozrazuje korespondence V+W.
-
Werich, Voskovec a Haas v Čapkově Válce s mloky. Film, o který se soudil Hollywood
Rozhlasová adaptace Války s mloky v režii Krala Weinlicha se stala kultovní záležitostí. Stejně tak legendární je i převod Války s mloky do filmu. Protože se nedaří.