Jak to vidí Erik Best - 27. června (Miroslav Kalousek je nešťastný proto, že nebude připravovat státní rozpočet. Je otázka, zda to není dobrá zpráva)

27. červen 2013

Co čeká od nové vlády novinář a vydavatel Erik Best? Kdy by mohly být volby? A jaké jsou možnosti dalšího politického vývoje? To byly čtvrteční otázky Václava Žmolíka.

Jak Erik Best komentuje jmenování Jiřího Rusnoka premiérem?
„Nebylo to překvapení, asi to v Česku všichni pochopili ještě před rozhodnutím Miloše Zemana. Ale také jsem si uvědomil, že nás asi čekají politické problémy a bitvy celé léto. Je skoro jasné, že koalice nebude s novou vládou souhlasit. Pak zřejmě přijde druhá Zemanova vláda a ta už má větší šanci, samozřejmě, že hodně záleží na tom, koho pověří sestavováním. Kdo z kamarádů prezidenta to bude“

A co jednání koalice před rozhodnutím prezidenta? „Byl to dobrý politický tah, museli takto reagovat, pokud chtěli v koalici pokračovat. Ale prezident byl zřejmě rozhodnutý dopředu. Byla to marná, ale nutná snaha.“

Rozpočet
V Česku tak v horkém politickém létě spadne pod stůl řada zákonů, které jsou těsně před schválením. „Parlament ale často dělá více potíží, než dobroty, takže to nemusí být až tak moc na škodu. Stejně tak provizorní rozpočet není pro zemi až tak špatný. Noví politici nebudou moci zásadně rozhodovat, neboť na to nebudou mít peníze.“
A co dotace Evropské unie? „Já si myslím, že vzhledem k tomu, jak se v ČR investuje, tak to nemusí být taková tragédie. A naopak, když má země omezené množství peněz, tak si musí stanovit priority a říci, co je nutné a co ne.“

V tuto chvíli o rozpočtovém provizoriu nejvíce hovoří Miroslav Kalousek. „Ono totiž dojde ke změně celé garnitury na nejvyšší úrovni, jde o významnou věc. To je důvod, proč je Kalousek nešťastný. Nebude mít po mnoha letech na starosti přípravu státního rozpočtu, jeho sestavování bude v jiných rukou. Možná, že to naopak pro nás ostatní je dobrá zpráva, ne tak pro M. Kalouska.“

To na náš známý e-mail: jaktovidi@rozhlas.cz.

Erik Best
Je vydavatelem denního anglického zpravodaje Fleet Sheet, mezi jehož odběratele patří řada významných společností působících na českém trhu. Na počátku roku 2001 začal rovněž vydávat bezplatný e-mailový bulletin Final Word, krátký denní komentář k hlavním ekonomickým a politickým tématům, které hýbou Českou republikou.

"Jak to vidí" vysíláme od pondělí do pátku vždy v čase od 8:30 do 9:00 hodiny. (Přepis pořadu najdete na našich stránkách následující den, zvukový záznam do hodiny po odvysílání.)

Autorizovaným dodavatelem doslovných elektronických přepisů pořadů Českého rozhlasu je NEWTON Media, a.s. Texty neprocházejí korekturou.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Ve studiu je se mnou už i novinář a vydavatel Erik Best, vítám vás.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Dobrý den.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Povězte, jaká byla vaše první reakce, coby člověka, který profesionálně sleduje a komentuje českou politickou scénu, když Miloš Zeman jmenoval premiérem Jiřího Rusnoka.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Asi první reakce byla, že tentokrát jsme skoro všichni to správně odhadli nebo jsme pochopili dopředu asi co ten prezident udělá, takže z tohoto hlediska žádný překvapení to nebylo. Ale z druhé strany jsem si uvědomil, to jaké míry nás čekají problémy, protože určitě ta koalice s tím nebude souhlasit, ta bitva bude pokračovat asi celé léto.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Nicméně zdálo se několik hodin nebo možná nějaký den, že zástupci dosavadní koalice opravdu předpokládají, že by Miloš Zeman mohl jmenovat Miroslavu Němcovou předsedkyní vlády. Bylo to tak anebo to byla jistá mlha a jejich slova měla jen působit jako určitý tlak na prezidenta a na veřejnost?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že takhle museli reagovat, pokud opravdu chtěli pokračovat v koalici. Myslím si, že to byl správný politický tah. Myslím si, že jsme skoro všichni pochopili, že jim to nevyjde tentokrát, že pan prezident už měl rozhodnutí dopředu a z tohoto hlediska byla to taková marná snaha, ale přeci nutná, myslím.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Jak vůbec hodnotíte tu dosluhující koalici nebo konkrétně ten dosluhující kabinet Petra Nečase?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
To je pro mě těžká otázka, protože záleží na tom, z jakého hlediska chceme to hodnotit. Jestli jsem pravicový volič, tak samozřejmě se na to dívám jinak jako levicový volič. Ale jako člověk, který se víc možná si dělá víc starosti o to, co se děje ve světě, a tak já se na to dívám tak, že ta vláda vůbec nebere v úvahu skoro, co se děje ve světě, co se děje kolem nás, co se děje se západní civilizací. A myslím si, že ta krize bude jen pokračováním toho stadia, že my se soustředíme na to,co se děje tady v Praze, ale nevšímáme si třeba, že problémy jsou co se týče našich vztahů s Čínou a že americká ekonomika je na tom špatně, že dolar je pod tlakem, takže to jsou pro mě důležitější věci, kdybych musel jenom hodnotit tu vládu z hlediska toho, jak dodržovat ten směr, tak si myslím, že nebyla tak špatná, ale myslím si, že bych řekl totéž o levicové vládě podobné.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Znamená to, že podle vás se vláda příliš vyčerpávala vnitropolitickými záležitostmi a různými půtkami?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že to je všude, to není jen v České republice. Myslím si, že západní civilizace si ještě neuvědomila, v jaké situaci se nachází a nehodlá s tím nic dělat a je skoro tabu vůbec o tom mluvit. Já si myslím, že to by měla být první věc, co znamená ta současná politika nejen v České republice, ale všude v západním světě, co znamená pro budoucnost, pro naše děti, já se divím, že podnikatelé, ekonomové,bankéři a můžou takhle pokračovat, aniž by nebraly v úvahu,co to znamená pro naše děti a já o své děti mám velké starosti a myslím si, že bychom měli mít všichni.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Tak určitě to může být téma příští Jak to vidí, ve kterém se potkáme a budeme diskutovat o těchto geopolitických otázkách a o změnách klimatu a všeho dalšího, což asi máte všechno na mysli. Nicméně vraťme se k tomu našemu dnešnímu tématu, to znamená, k té současné politické krizi, která je u nás v České republice. Členové té koaliční vlády, která dosluhuje, mimo jiné upozorňovali na to, že pod stůl nejspíš spadne celá řada zákonů, které byly nachystány a jsou před schválením. Na kolik to vidíte jako vážnou věc?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
To je samozřejmě problém pro parlament. Myslím si, že některé zákony by měly být odsouhlaseny, pokud je to možné, ale obecně začíná parlament často dělá více potíží než dobroty, takže z tohoto hlediska nemusí to být úplně špatně, co třeba rozpočet. Pan Kalousek samozřejmě kritizuje možnost nebo fakt, že bude provizorní rozpočet, ale z jednoho hlediska to nemusí být tak špatné, to znamená, že budou sníženy výdaje a to znamená, že žádní politici současní nebudou mít takové páky, takovou možnost ovlivňovat, kdo dostává kolik peněz.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Pokud budeme mít rozpočtové provizorium, tak se nebude nic uvolňovat na investice, pokud se nepletu. A to jak z peněz našich, tak z peněz Evropské unie.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, já chápu, že ti kteří by ji přijali, dostali ty peníze, mají velké starosti. Ale zase já si myslím, že vzhledem k tomu, jak se investuje v České republice, to taková tragédie nemusí být, protože jsou dotazy ohledně všech investic a pokud bychom museli opravdu si sednout a říct: Máme omezené množství peněz jak je budeme používat, tak by to možná nebylo tak špatné.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Tak to vidí tedy Američan žijící a pracující v České republice, novinář Erik Best. Vy si můžete dovolit ten luxus vidět nás jaksi uvnitř, když tady žijte, na druhé straně i jaksi zvenčí, alespoň si to tedy myslím, jaké řešení je podle vás v tom okamžiku pro Českou republiku to nejlepší? Jsou to předčasné volby anebo by to bylo pokračování vlády dosavadní koalice?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já bych možná dodal něco k tomu, co jste říkal na začátku. Já mám ten luxus, že jsem vlastní zaměstnavatel, podnikám.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Další luxus.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Je to luxus v médiích. Vzhledem k tomu, jaký je tady oligarchizace médií, jak o tom mluvil před asi dvěma roky pan Nečas a myslím si, že to bude čím dál větší otázka, takže je čím menší prostor pro člověka, který neobhajuje žádné zájmy takových impérií. Z tohoto hlediska, já si myslím, že je důležitější, než jestli budeme mít takovou vládu nebo nějakou jinou, myslím si, že důležitější, abychom měli ústavní systém, který funguje a já mám obavy, co udělá pan Zeman, ale musí se přiznat, že zatím nepřekročil doslova ústavu, ale mám obavy, že jeho snaha je vlastně řídit tu vládu a řídit stát podle průzkumu veřejného mínění. Už jsme to viděli, že řeknu, že Nečasova vláda není populární, tak si mohu dovolit jmenovat úřednickou vládu a také naznačil u vás v neděli z Lán, že stejný postup využije, když padne Rusnokova vláda a bude muset se rozhodnout, jestli bude druhá snaha, druhý pokus.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Jenže takové rozhodování podle výsledků průzkumů veřejného mínění má jedno čertovo kopýtko. To bychom museli měnit vládu po každém zveřejnění výsledků veřejného mínění.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano a myslím si, že tam je samozřejmě potenciální zádrhel, protože pan Zeman evidentně počítá s tím, že nová vláda bude populární a myslím si, že má tak potenciál, aby byla populární, myslím si, že pan Rusnok je z tohoto hlediska dobrý výběr. A nejsem si jistý, že pan Pecina je dobrý výběr v tom smyslu, ale myslím si, že počítal s tím, že ta vláda bude populární, když nebude, tak to samozřejmě možná změní jeho plány.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Jaké byly reakce našich politiků a zahraničních médií na jmenování nového českého premiéra, tak o tom budeme také mluvit.
Pojďme teď k reakci politiků. Bývalý prezident, Zemanův předchůdce Václav Klaus uvedl k úternímu jmenování Jiřího Rusnoka premiérem, že je třeba politiku rehabilitovat, nikoliv popřít. Jak byste okomentoval toto prohlášení. Vy jste před malou chvílí řekl, že pro vás je důležité, aby ústavní systém fungoval, a že zatím podle vás funguje. Čili nesouhlasíte s těmi slovy Václava Klause?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Nevím, já jsem samozřejmě jsem si přečetl jeho slova. Nevím ještě, jak to mám pochopit. Jedna možnost je, že pan prezident cítí, že pan Zeman hodlá možná ho trošku ignorovat, ale také je možnost, že pan Klaus chápe, co dělá pan Zeman a chce dělat, chce, aby to vypadalo, že nemají společné žádné plány. Stále je ve hře myslím po volbách nějaká podoba opoziční smlouvě a myslím si, že pan Klaus určitě to bude chtít a otázka teď, když budeme mít vládu, která je víceméně sestavená z politiků od Zemanových známých nebo SPOZ, tak chápu, že pan Klaus by možná měl nějaké pochyby o tom, jak to bude vypadat po volbách, pokud by pan Zeman chtěl v tomto smyslu pokračovat, tak pan Klaus by možná neměl už žádnou pozici v České politice.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Ono se také spekulovalo o tom, že by prezident Miloš Zeman sestavením vlády mohl pověřit právě Václava Klause.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že to nesmí. A nemyslím si, že to je tak důležité. Spíš si myslím, že tam jsou ze strany těch dvou největších nebo bývalých největších stran ČSSD a ODS nebo část těch dvou stran snahy obnovit systém, kde se střídá u vlády, aby bylo jasné, co bude s různými státními zakázkami a tak dále. A je zajímavé, že teď momentálně pan Klaus skoro existuje jen v závislosti na tom, jak co dělá pan Zeman a to je pro pana Klause úplně nová situace. A momentálně, když tam bude pan Rusnok, tak pan Klaus takovou pozici v české politice nebude mít, pokud nepůjde se vymezovat proti panu.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Miloši Zemanovi.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
I panu Rusnokovi.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Karel Schwarzenberg komentoval skutečnost, že v nové vládě by mohli být zástupci odborů i zaměstnavatelé, což se takové informace objevily. Slovy o tom, že to je korporativistický model podobný tomu, který byl před druhou světovou válkou v Mussoliniho Itálii. Miroslav Kalousek také za TOP 09 zase mluví o putinovském režimu. Použil byste podobná přirovnání?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já myslím, že můžeme používat. Já jsem používal termín vertikála moci, což se používá v Rusku, to je kde je prezident, chce si shromáždit pravomoce na různých úrovních. Myslím si, že to rozjel, myslím si, že je dobře, že o tom mluvíme dopředu. Ale myslím si, že také je na panu Zemanovi, aby nám dokázal, že takové snahy nebo takové záměry nemá. Pokud by měl, tak bude na čase, aby parlament nějak zareagoval včas.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
V zahraničí se píše také ledacos: Zeman vyšachoval parlament a pučisticky si vybral svého premiéra. To napsal německý Die Welt. A německý prezident Gauck prohlásil, že: Hlava státu by neměla nahrazovat vládu.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že je dobře, že někdo tu situaci hlídá. Mně by zajímalo, odkud ten nápad přišel, jestli pan Gauck na to přišel sám, anebo jestli je to vzkaz z Bruselu. To samozřejmě nevíme. Ale je zajímavé, že ten vzkaz přišel tak rychle, ale myslím si, že to je na místě a myslím si, že když pan Zeman chce se vytahovat, že je evropský, proevropský, na rozdíl od svého předchůdce, tak by měl také dokázat že jedná v duchu evropské politiky a otázka je, jestli vyšachování parlamentních stran je opravdu v tom duchu.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Miloš Zeman svým rozhodnutím jmenovat premiérem Jiřího Rusnoka nepotěšil dosavadní koalici. Ale nepotěšil ani opozici, tedy sociální demokraty. Bohuslav Sobotka nicméně prohlásil, že vláda, kterou teď sestavuje Jiří Rusnok, může posloužit jen jako katalyzátor v úsilí o nové volby. Myslíte, že to tak může zafungovat?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Potenciálně ano, ale tady vidíme problém. ČSSD nebo část ČSSD, pan Sobotka, evidentně jasně chce předčasné volby. Pan Sobotka má strach, že ho pan Zeman vyšachuje, nebude mít možnost se stát premiérem, zvláště, když preference ČSSD půjdou dolů a když Rusnokova vláda bude populární, tak ho ohrozí, protože bude jiná druhá silná nebo třetí silná síla na levé straně. Zároveň mám obavy, nebo mám zato, že TOP 09 předčasné volby příliš nechce, ODS evidentně je vůbec nechce, TOP 09 asi ne, částečně kvůli tomu, že pan Kalousek udělal podle mého obrovskou chybu, když tak razantně vystupoval proti jmenování paní Němcové premiérkou. Samozřejmě nebyl proti ní doslova, ale řekl, že nám neřekli nic dopředu a měli. Myslím si, že pak dal panu Zemanovi záminku pro to, aby právě tu koalici nejmenoval a myslím si, že pan Kalousek udělal chybu, protože tento týden musel uznat, že ta situace je jiná a teď vystupuje proti panu Zemanovi. Měl být jednotný minulý týden a pak pan Zeman by měl těžší pozici aby jmenoval jinou vládu a já si myslím, že pan Kalousek částečně má strach z toho, že budou vyšetřovány a že možná přijde na něj a možná tak přijde policie a možná ho zatkne a myslím si, že je to reálná obava, pokud bude mít imunitu, tolik strachu nemusí mít.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Co nás teď na české politické scéně tedy čeká? I na to se žurnalisty Erika Besta, který je dnes mým hostem zeptám. Počkejte si na to.
Je vůbec nějaká šance, aby vláda Jiřího Rusnoka získala v Poslanecké sněmovně důvěru, co si myslíte, pane Beste?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že na první pokus spíš ne. Uznávám, že můžu se mýlit, ale myslím si, že na první pokus ne, stejně tak jako dneska napsali v různých novinách, je možné, že pan Rusnok nebo pan Pecina dostane druhý pokus a tam vidím větší pravděpodobnost, že by nakonec ta druhá Zemanova vláda získala důvěru.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Tím by tedy nedošlo na třetí možnost, kdy by premiéra vybírala předsedkyně Poslanecké sněmovny.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Přesně tak a taky by možná nebyla volba o rozpuštění parlamentu.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
To mluvíme o situaci, kdy by nebyly po prázdninách předčasné volby, ale kdyby ta situace trvala celé měsíce, dost možná až k řádným volbám v květnu příštího roku.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Ano, myslím si, že to je asi největší a nepravděpodobnější. Trošku je otázka, kdo bude tím finálním premiérem, jestli to bude pan Rusnok anebo jestli to bude někdo jiný z kamarádů pana Zemana.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Troufnete si pojmenovat, jaké cíle vlastně Miloš Zeman s touto vládou má?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Já si myslím, že má dobrou pozici pro získání nebo pro realizaci svých cílů. Jeden cíl je, aby pan Schwarzenberg už nebyl ministrem zahraničí. Myslím si, že to už skoro splnil. Další cíl je, aby SPOZ získala nějakou publicistu a další věc možná je, aby jeho bližší politici a obchodníci měli lepší dosah na státní zakázky, třeba Temelín, aby byla nová garnitura, to co teď vidíme, je skoro kompletní výměna garnitury na nejvyšší úrovni. Myslím si, že to je významná věc, velice významná věc a to je jeden z důvodů, proč pan Kalousek je tak nešťastný momentálně. Pan Kalousek poprvé za 10 nebo 11, 12 nevím přesně za kolik let, nebude mít na starosti státní rozpočet, a státní rozpočet je jak říká pan Kalousek, velice politická věc a to bude dělat někdo jiný možná, ten státní rozpočet nebude odsouhlasen, to je možné, ale to sestavování a ten proces bude v režii někoho jiného a to není dobrá zpráva pro pana Kalouska, možná pro nás ostatní ano, ale pro pana Kalouska ne.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Všichni spekulují, že Miloš Zeman prosadí také své adepty na velvyslanecké posty, tedy že Livia Klausová půjde do Bratislavy a Vladimír Remek do Moskvy. Vidíte to také tak?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Je to asi tak. Pan Rusnok už řekl, že s tím souhlasí. Chápu to. Já jsem na straně pana Zemana v něčem, já si myslím, že je to pravomocí prezidenta, ale myslím si, že posílá možná špatný signál s tím panem Remkem, protože jednak říká, že je proevropský a jednak evidentně dělá víc pro to, aby vylepšoval vztahy s Ruskem než třeba s Bruselem, takže z tohoto hlediska nejsem nadšený, ale alespoň někoho zvolil. Já nemám větší problém.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Co se týče Ruska, tak toho se týká také dostavba Temelína. To je zásadní strategická otázka. Také je to obchod za stovky milionů. Myslíte, že o tomto rozhodne vláda, která dost možná nebude mít mandát od Poslanecké sněmovny, tedy vláda Jiřího Rusnoka?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Je to možné, jak jsem říkal, je tady obměna garnitury a to platí pro samozřejmě výstavbu Temelína. Možná málokdo si toho všímá, ale pan Pecina pracuje pro Vítkovice a oni jsou potenciálně významným dodavatelem, takže je velký střet zájmů, aby takový člověk byl ve vládě, když ta vláda bude rozhodovat o výstavbě Temelína.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
A oni jsou právě v tendru s ruskými firmami?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Oni jsou vlastně součást i té druhé nabídky, takže oni potenciálně mohou vyhrát bez ohledu na to, co se stane, ale takže z tohoto hlediska není ta otázka prvoplánově podporovat víc jednu nabídku,ale stejně si myslím, že když pan prezident mluví o ekonomické diplomacii,tak i když má na mysli takové jednání, takový protekcionismus nebo protěžování, tak si myslím, že to není pozitivní signál vůči Západu.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Schválně, jak teď zareagujete, když povím, že předvolební kampaň, respektive příprava na volby už víceméně začala, co myslíte?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Je to asi tak, až nato, že pan Rusnok prohlásil, že zájem o vstup do politiky nebo pokračování v politice nemá, tak jak jsem značil, to může nakonec dopadnout špatně pro SPOZ, protože pan Pecina v tom případě bude vidět nejvíc ze všech těch politiků a myslím si, že pan Pecina zrovna není nejlepší, jak to mám říct, ksicht na billboard. Nebo není to nejlepší člověk, aby představoval novou politickou stranu.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
Podívejme se napravo. Zareaguji, říkám si, jestli to vlastně není výhodnější pro pravicové strany, že teď nebudou pár měsíců před volbami u vlády. Mohou se oklepat, v ODS mohou najít nového lídra. A hlavně mohou poukazovat na chyby té vlády, která teď bude vládnout?

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Určitě. To je vlastně možná lepší situace pro ODS než si mohli představit, protože zdá se, že paní Němcová je velice dobrá figurka. Nemyslím to v negativním smyslu. A pan Kuba myslím překvapil mnoho tím, že je lepším předsedou ODS než ministrem průmyslu. Takže myslím si že tady máme poměrně dobrou kombinaci a samozřejmě budou moci kritizovat současnou vládu a máme dost času, aby vylepšili volební preference.

Václav ŽMOLÍK, moderátor
--------------------
To všechno si tedy myslí kolega, novinář Erik Best. Díky za odpovědi a na slyšenou.

Erik BEST, novinář, vydavatel
--------------------
Na slyšenou.

autor: Erik Best
Spustit audio