Jak včelařit. Mistrovský kurz chovatele včel Jaroslava Bajka
Jak si pořídit vlastní včely? Jaký úl a kam ho nejlépe umístit? A jaké jsou rozdíly mezi volně žijícími a chovanými včelstvy? V Mistrovském kurzu o včelaření na to vše odpoví chovatel včel Jaroslav Bajko. Ten sám vyznává tzv. přirozené včelaření. „Nesnažím se o maximální produkci medu. Snažím se vybalancovat vztah člověka a včelstva tak, aby z toho oba měli svůj profit,“ popisuje v Mistrovském kurzu. Učte se od nejlepších!
Přínosem včelaření podle včelaře Jaroslava Bajka nemusí být pouze to, že od včel získáte med. „Poznáte daleko více svoji okolní krajinu. Poznáte svět rostlin. A stanete se bohatšími osobnostmi co se týče vnitřních prožitků,“ zamýšlí se.
V Mistrovském kurzu ale radí i s praktickými začátky včelaření. Pro nové včely byste měli vybrat místo orientované na jih nebo na východ, ideálně s výhledem. „Když se na místo sami postavíte a uvidíte do krajiny, tak takové místo budou mít rády i včely,“ říká Bajko. Kromě toho vám taky vysvětlí, proč je lepší si stlouct vlastní úl, než si nějaký koupit.
Související
-
Jsou místa, kde je včel mnoho, a z toho plynou jejich nemoci, připomíná včelař Milan Šimonovský
Jak se Pražák dostane ke včelaření? Přežily by dnes včely bez člověka? Co se děje na trubčím shromaždišti? Jak je možné, že úly neplesniví, i když je v nich vlhko?
-
Rostliny mají na kvalitu medu zásadní vliv, upozorňuje včelař
Z krajiny mizí včely, čmeláci a motýli. Trendem začíná být pěstování medonosných směsí. Jak udělat medonosnou zahradu? Co s trávou? Sekat nebo nechat růst?
-
Expedice za medem
Včely medonosné žijí v jediném skutečně demokratickém uspořádání na této planetě. Volí si svého lídra (královnu), ovšem pokud neplní svou funkci, bez váhání vyberou novou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.