Expedice za medem
Včely medonosné žijí v jediném skutečně demokratickém uspořádání na této planetě. Volí si svého lídra (královnu), ovšem pokud neplní svou funkci, bez váhání vyberou novou, o důležitých rozhodnutích hlasují a vše je podřízeno smysluplnému fungování celého společenství.
Neustále komunikují, pomáhají si a v případě ohrožení spojí síly. Vypudí jedince, kteří chtějí hrát jen na sebe a dokáží si poradit s invazí velkého predátora typu medvěda i nenasytností člověka.
Jak mezi sebou včely komunikují, jak vypadá hierarchie v úle a jak vznikají pověstné léčivé včelí produkty, např. mateří kašička a propolis? Kdy lidé začali včelařit a jakou má včelařství historii na našem území? Jak se chovají včely ve městě? A jak poznáme pravý med od toho pančovaného?
Expedici do světa medu povedou generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák, Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Prahy, ředitel pobočky NZM - Muzea českého venkova na Kačině Pavel Douša a včelař a IT odborník Pavel Mach.
Související
-
Rostliny mají na kvalitu medu zásadní vliv, upozorňuje včelař
Z krajiny mizí včely, čmeláci a motýli. Trendem začíná být pěstování medonosných směsí. Jak udělat medonosnou zahradu? Co s trávou? Sekat nebo nechat růst?
-
Jak poznat kvalitní med? Odpovídá včelař Jiří Přeslička
V posledních letech od včelařů slýcháme, že mají velké ztráty včelstev a máme se připravit na nedostatek medu. Čím to je?
-
Tymiánový med se považuje za krétské antibiotikum, říká Pavla...
Na Krétu Češi trochu zapomínají. Když se bývalé základně pirátů dostanete pod kůži, objevíte skryté poklady. Co by vám na Krétě ale určitě nemělo ujít, je její star...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.