Expedice za medem

4. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ruka se sklenicí medu
0:00
/
0:00

Včely medonosné žijí v jediném skutečně demokratickém uspořádání na této planetě. Volí si svého lídra (královnu), ovšem pokud neplní svou funkci, bez váhání vyberou novou, o důležitých rozhodnutích hlasují a vše je podřízeno smysluplnému fungování celého společenství.

Neustále komunikují, pomáhají si a v případě ohrožení spojí síly. Vypudí jedince, kteří chtějí hrát jen na sebe a dokáží si poradit s invazí velkého predátora typu medvěda i nenasytností člověka.

Jak mezi sebou včely komunikují, jak vypadá hierarchie v úle a jak vznikají pověstné léčivé včelí produkty, např. mateří kašička a propolis? Kdy lidé začali včelařit a jakou má včelařství historii na našem území? Jak se chovají včely ve městě? A jak poznáme pravý med od toho pančovaného?

Expedici do světa medu povedou generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák, Dalibor Titěra z Výzkumného ústavu včelařského v Dole u Prahy, ředitel pobočky NZM - Muzea českého venkova na Kačině Pavel Douša a včelař a IT odborník Pavel Mach.

autoři: Josef Kluge , mše
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?