Jak se zbavit svých traumat a bolestí. A pomocí kreslení se odrazit ode dna. Mistrovský kurz výtvarníka Jana Šádka
Měl idylické dětství. Alkohol a drogy ho ale nakonec dostali až do vězení, kde se pokusil o sebevraždu. Přestože nikdy nemaloval, kreslení se pro něj stalo terapií. A ve své lekci vás naučí jak se odrazit ode dna. „Není jednoduché se zvednout. Ale také to není nemožné. Nespoléhejte na to, že vám někdo pomůže. Sílu musíte najít sami v sobě,“ říká Jan Šádek. A co se kreslení týče, „nemusíte mít školy ani nadání, stačí mít chuť a vytrvalost,“ myslí si. Učte se od nejlepších!
Výtvarník a ilustrátor Jan Šádek měl prý idylické dětství. V pubertě ale propadl drogám a v dospělosti alkoholu. Tyto dvě závislosti ho dostali až na ulici. „Měl jsem úplně zkažený život. Nedokázal jsem se vůbec ovládat. Byl jsem jako v rauši. Mým jediným cílem bylo nebýt ani jeden den střízlivý,“ svěřuje se.
Malování jako terapie
Alkohol a drogy ho dostali dokonce do vězení, kde se pokusil o sebevraždu. „Když jsem vystřízlivěl a uvědomil si, co jsem chtěl udělat, řekl jsem si, že už nikdy nechci být v takovém stavu, kdy nevím, co dělám. A že musím přijmout zodpovědnost za všechno, co jsem napáchal.“
„Není jednoduché se zvednout, když jste na samém dně. Ale také to není nemožné. Nespoléhejte na to, že vám někdo pomůže. Sílu musíte najít sami v sobě,“ prohlašuje dnes Šádek. A přestože nikdy nemaloval, vzal ve vězeňské cele do ruky pastelky a začal kreslit.
Z bezdomovce uznávaným malířem
„Ze začátku pro mě bylo kreslení únikem od reality. Bylo mi terapií. Později se z toho stala radost, která mě vydržela dodnes. Nemusíte mít školy, a dokonce ani nadání. Stačí mít chuť a vytrvalost. A pokud budete chtít, výsledky se dostaví,“ nabádá.
„Já si nikdy nemyslel, že se budu kreslením živit. Ale tak nějak to přišlo a mám velkou radost, že se moje obrázky lidem líbí a že je dokonce i kupují,“ směje se dnes Honza Šádek.
Těžká je cesta zpět
„Prvním krokem na cestě zpět do normálního života je uvědomit si, kým chcete být. Jestli tím, komu se lidi vyhýbají nebo tím, s kým jsou rádi a jehož společnost vyhledávají. A já si řekl, že chci být dobrým člověkem. Je to sice mnohem těžší cesta, ale věřte, že stojí za to.“
Související
-
Jak vnímá mezní situace? Odpovídá výtvarník a boxer Jiří Sozanský
Co jsou pro něj mezní situace? Proč mu nedají pokoj a on jim? A jaký je jeho největší úspěch v boxu?
-
Zjevení Oty Prouzy. Dokument o podivínském umělci, který o svých schopnostech ani neví
Přes půl století žije v ústavu pro zdravotně postižené. Neumí moc číst ani psát, jeho kresby ale vystavují galerie v Mnichově, Paříži nebo New Yorku.
-
Blanka Bohdanová: Osobnost je jako láhev vína, která dozrává
Blanka Bohdanová nerada slaví narozeniny. Je nerada v centru pozornosti a většinou se schovává za nějakou práci. Třeba za výstavu. Právě malování se teď věnuje naplno.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.