Jak reagovat, pokud jste vlivem současné situace ve finanční tísni? Radí David Šmejkal

26. březen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Nedostatek peněz (ilustrační foto)

Spousta provozů je zavřená, část služeb pracovat nemůže, dochází k propouštění. „Jsme vystaveni náporu a není to konečná,“ varuje ředitel Poradny při finanční tísni.

„Je třeba rychle oslovit všechny smluvní strany a nenechat dluh dojít do exekuce,“ radí expert. „Pokud se dostaneme do prodlení, tedy nezaplatíme v termínu, tak věřitele vystrašíme a on spustí vymáhání, které může skončit tou neblahou exekucí. První exekuce, která nám obstaví účet, znamená, že naše stálé platby a hospodaření jsou v troskách,“ popisuje.

David Smejkal

Jak vyjdeme? 

„Pokud máme indicie, že v zaměstnání mohou nastat problémy, tak bychom si doma mohli sednout a probrat si priority. Jak vyjdeme? Co máme k dispozici? Máme rezervy? Co musíme platit a co si můžeme odpustit? Je lepší to dělat v klidu,“ radí David Šmejkal.

Přeberte iniciativu 

Přesto, co když máme hypotéku nebo půjčku? „U soukromých poskytovatelů služeb musí být iniciativa na naší straně. Vznikl nám závazek něco platit a musíme dát věřiteli na vědomí, že něco není v pořádku, protože on to jinak neví. Takže musíme zvednout telefon nebo napsat mail a požádat, aby nám vyšel vstříc.“ Podle experta je prý velmi pravděpodobné, že vám vyjdou vstříc.

Jaké úlevy mohou využít živnostníci? Jak je to s nárokem na ošetřovné, pokud je člověk na úřadu práce? Více uslyšíte v audiu.

autoři: Tereza Stýblová , eh
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...