Jak prodat Eiffelovu věž. Příběh nejprohnanějšího Čecha, který napálil i Al Caponeho

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Údajný hrabě Viktor Lustig (uprostřed) vyslýchán americkými agenty Peterem A. Rubanem (vlevo) a Robertem L. Godbym

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Podvodníček z Podkrkonoší se ve 20. a 30. letech minulého století zařadil po bok tehdy nejmocnějších amerických mafiánských bossů. Poslouchejte do 18. listopadu 2019.

Kdekdo zná historku o českém hochštaplerovi Harrym Jelínkovi, kterému se údajně podařilo podařilo prodat Karlštejn jednomu americkému důvěřivci. Málokdo ale ví o jiném původně českém podvodníkovi, který dokázal prodat světoznámou Eiffelovu věž!

Al Capone

Jmenoval se Viktor Lustig a pocházel z města Hostinné v Podkrkonoší. Ve 20. a 30. letech minulého století se zařadil po bok tehdy nejmocnějších amerických mafiánských bossů. Sám Al Capone se zařadil mezit ty, které Lustig dokázal s noblesou sobě vlastní dokonale napálit.

V pořadu jsou použity citáty ze stati Slavní vězni z Alcatrazu, z knihy Václava Pavla Borovičky Báječní podvodníci a z knihy Floyda Millera Muž, který prodal Eiffelovku.

Autor pořadu: Stanislav Motl
Spolupracovali: Libor Vacek, Jitka Borkovcová
Mistr zvuku: Tomáš Gsöllhofer a Bronislava Janečková
Režie: Vlado Príkazský
Premiéra: 16. 3. 2014

Embed from Getty Images
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová