Jak prodat Eiffelovu věž. Dokument Stanislava Motla o jednom kuriózním podvodu

Prodat Karlštejn? To nic není. Viktor Lustig napálil i samotného Al Caponeho. Žádná fikce. Život! Poslouchejte do pondělí 18. listopadu 2019.

Kdekdo zná příběh českého hochštaplera Harryho Jelínka, kterému se, jak se vypráví, podařilo jistému americkému důvěřivci prodat hrad Karlštejn. Málokdo ale ví o jiném původně českém podvodníkovi, který dokázal prodat, věřte nebo ne, světoznámou Eiffelovu věž!

Jmenoval se Viktor Lustig a pocházel z Podkrkonoší. Přesněji řečeno z města Hostinné. Ve 20. a 30. letech minulého století se Viktor Lustig zařadil po bok tehdy nejmocnějších amerických mafiánských bossů. Lucky Lucianem počínaje a Al Caponem konče. Právě druhý z této dvojice, tolik obávaný Al Capone, se chtě nechtě musel zařadit mezi ty, které Lustig dokázal, s noblesou sobě vlastní, dokonale napálit.

V pořadu jsou použity citáty ze stati Slavní vězni z Alcatrazu, dále z knihy Václava Pavla Borovičky Báječní podvodníci a z knihy Floyda Millera Muž, který prodal Eiffelovku.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.