Jak být potvorou? Napsala jsem návod, protože jsem pracovala sama na sobě, přiznává Laura Janáčková

30. červenec 2022

„Věci, které říkám ženám a píšu ve svých knížkách, mě stály kus života,“ prozrazuje v pořadu Stříbrný vítr docentka klinické psychologie a autorka knih o lidských vztazích a komunikaci.

„Každá žena má v sobě vztahového psychologa,“ směje se Laura Janáčková v úvodu rozhovoru s Jitkou Novotnou. „Pro nás je důležité povídat si o vztazích. Tím si ujasňujeme, jestli je ten člověk dobrý, nebo není dobrý.“

„Od kamarádky naopak očekáváme, že nám to buď schválí, nebo neschválí. V mladí většinou očekáváme, že bude mluvit pravdu. A že nás ujistí v našem rozhodnutí. A že více očí více vidí.“

Píšu o sobě

S Laurou Janáčkovou si na Dvojce povídala Jitka Novotná

„Věci, které říkám ženám a píšu ve svých knížkách, mě stály kus života,“ přiznává Laura Janáčková. „Když jsem psala knížku Muži chtějí potvory, řešila jsem to, že jsem byla strašně hodná a že jsem se podrobovala. Tak jsem napsala návod, jak být potvorou. Protože jsem vlastně pracovala na sobě.“

„Pak jsem psala Muži chtějí milenky. Ženy si totiž často vybírají v omezeném počtu mužů. Někdo se o ně uchází, jsou rády, vyberou si toho nejlepšího z těch několika, u kterých funguje chemie. Ale nepřemýšlejí, jestli jsou takové, aby se ten vztah doplňoval.“

Co rozhodně nefunguje

„Je potřeba si udělat předem jasno. Ale ne si sepsat, jaký by ten muž měl být, ale jaká jsem já. Jestli to v tom vztahu může fungovat. U mě to bylo právě to, že jsem vždycky hledala ty úspěšné, divoké muže, jaká jsem byla sama. Ale to nemůže fungovat.“

„Jestli já jsem dominantní a muž je dominantní, tak se v partnerském vztahu nedoplňujeme. Protože jsme tam buď jako dva bojovníci proti sobě, dvojkariérový vztah, anebo naopak mám pocit, že žiju sama a že mi chybí porozumění.“

Jaké bylo její setkání s Radkinem Honzákem nebo legendární Sally? Jsou pro ni její tři manželství experimentem? Jak její pohled proměnilo její dlouhodobá práce s onkologickými pacienty?

autoři: Jitka Novotná , rota
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.