Jacques Piccard. Jako první člověk se dostal na dno Mariánského příkopu
Jacques Piccard se jako první člověk dostal na dno Mariánského příkopu, téměř jedenáct kilometrů pod hladinou. Švýcarský vynálezce a oceánograf se narodil 28. července 1922. Společně s otcem pracoval na vývoji batyskafu. Koupilo ho americké námořnictvo, a oba konstruktéry si nechalo jako konzultanty a piloty. Do Mariánského příkopu se Piccard ponořil s americkým kolegou Donem Walshem 23. ledna 1960 a dosáhl hloubky 10 916 metrů. Trvalo 52 let, než je dokázal někdo napodobit.
Jacques Piccard vystudoval ekonomii a začal ji přednášet na univerzitě. Možná by se tomu věnoval celý život, jenže to by nesměl být jeho otcem Auguste Piccard, snílek, konstruktér a přední vynálezce své doby.
Z vesmíru až na dno oceánu
Jacques už jako malý chlapec sledoval, jak otec s nasazením života proniká ve stratosférickém balónu k hranicím vesmíru a jako první člověk měří kosmické záření a pozoruje zakřivení Země. Pro rekordní výškové lety Auguste skonstruoval přetlakovou gondolu ve tvaru kovové koule, která se později stala základem batyskafu. Stačilo ji místo k balónu připevnit k velkému plováku.
Šlo o přelomový vynález. Batyskaf se uměl potápět a vynořovat sám. Sotva Jacques povyrostl, začal otci s vývojem plavidla pomáhat. Prototyp spustili na vodu 1948, ale těžko sháněli peníze. Nepohodli se s Belgičany, nepovedla se spolupráce s Francouzi, až Italové jim dali možnost postavit zcela nový batyskaf, který dostal jméno Trieste, tedy Terst. Jenže v roce 1958 vynálezcům znovu došly peníze. Zachránilo je americké námořnictvo. Batyskaf koupilo a oba konstruktéry si nechalo jako konzultanty a piloty.
Související
-
Výtah na dno oceánu
Ve dnech 25 až 26. března 2012 se filmový režisér James Cameron ponořil v jednomístné a neobvykle malé ponorce Deepsea Challenger do nejhlubší části Zemského povrchu.
-
John Philip Holland. Vynálezce moderní ponorky
John Philip Holland se narodil 24. února 1841 ve vesnici Liscannor v Irsku. V dospělosti emigroval do USA. O přijetí své ponorky námořníky usiloval dvacet let.
-
Dvacet tisíc mil pod mořem Julese Verna očima vědců
Dobrodružné vědecko-fantastické romány francouzského spisovatele Julese Verna oslňovaly čtenáře už před 150 lety a čtou se dodnes. Verne mistrně kombinoval detailní...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.