Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu, osvětluje kouzlo svojí práce forenzní genetik

17. srpen 2020

Výzkum kosterních zůstatků nejstarších Přemyslovců z Pražského hradu se odborníci rozhodli zastavit. Proč? V Blízkých setkáních odpověděl Daniel Vaněk.

„U některých kosterních pozůstatků jsme ke genetice nepřikročili. Vždycky dávám na misku vah šanci, že získám výsledek. Genetika je bohužel destrukční metoda. Já si musím uříznout kus kosti, a pokud to jsou vzácné historické artefakty, tak to musím zvažovat,“ přibližuje úskalí svojí práce odborník.

Být první

Výsledky DNA ale třeba prokázaly, že vedle Boleslava II. neležel jeho bratr, ale žena, tedy pravděpodobně jeho manželka.

„Pak se třeba ukázalo, že ženská kostra z baziliky sv. Jiří na Pražském hradě byl chlap, takže tu historii malinko přepisujeme,“ usmívá se spokojeně forenzní genetik a na otázku, co je na jeho práci to nejzajímavější, odpovídá bez váhání:

„Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu. Vím, jak to bylo s TGM, jako první jsem věděl, že vedle Boleslava II. neleží jeho bratr, ale pravděpodobně manželka. To je to, co mě na téhle práci nesmírně baví a motivuje. Je to dobrej pocit,“ uzavírá forenzní genetik.

Je Dagmar Pecková spřízněná s Emou Destinnovou? Co je pro forenzní genetiku důležité? Co zjistil o TGM? Jak to bylo s ostatky Milady Horákové? Má nějaký profesní sen? Čím je pro něj zajímavý hřbitov v pražských Ďáblicích?

autor: Aleš Cibulka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová