Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu, osvětluje kouzlo svojí práce forenzní genetik
Výzkum kosterních zůstatků nejstarších Přemyslovců z Pražského hradu se odborníci rozhodli zastavit. Proč? V Blízkých setkáních odpověděl Daniel Vaněk.
„U některých kosterních pozůstatků jsme ke genetice nepřikročili. Vždycky dávám na misku vah šanci, že získám výsledek. Genetika je bohužel destrukční metoda. Já si musím uříznout kus kosti, a pokud to jsou vzácné historické artefakty, tak to musím zvažovat,“ přibližuje úskalí svojí práce odborník.
Být první
Výsledky DNA ale třeba prokázaly, že vedle Boleslava II. neležel jeho bratr, ale žena, tedy pravděpodobně jeho manželka.
„Pak se třeba ukázalo, že ženská kostra z baziliky sv. Jiří na Pražském hradě byl chlap, takže tu historii malinko přepisujeme,“ usmívá se spokojeně forenzní genetik a na otázku, co je na jeho práci to nejzajímavější, odpovídá bez váhání:
„Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu. Vím, jak to bylo s TGM, jako první jsem věděl, že vedle Boleslava II. neleží jeho bratr, ale pravděpodobně manželka. To je to, co mě na téhle práci nesmírně baví a motivuje. Je to dobrej pocit,“ uzavírá forenzní genetik.
Je Dagmar Pecková spřízněná s Emou Destinnovou? Co je pro forenzní genetiku důležité? Co zjistil o TGM? Jak to bylo s ostatky Milady Horákové? Má nějaký profesní sen? Čím je pro něj zajímavý hřbitov v pražských Ďáblicích?
Související
-
Myslíte si, že víte, jak vypadali naši spisovatelé? Otázka české „sběratelky kostí“
Forenzní antropoložka plk. Hana Eliášová třeba tvrdí, že pomník K. H. Máchy na pražském Petříně nemá nic společného s jeho skutečnou podobou. Zkoumala i Boženu Němcovou.
-
Autoři krimiseriálů, vymýšlejte si! Forenzní genetici z toho můžou mít užitek, vzkazuje Daniel Vaněk
Forenzní genetika je zajímavá věda, která umožňuje pohled do minulosti i budoucnosti. Policejní seriály u vědců vzbuzují pobavený úsměv.
-
Host: forenzní genetička Halina Šimková
Čím ji okouzlila genetika? Pomáhá jí vědecký pohled ukočírovat emoce? A proč investuje takovou spoustu energie do popularizace vědy? Moderuje Jana Rychterová.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka