Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu, osvětluje kouzlo svojí práce forenzní genetik

17. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Daniel Vaněk

Výzkum kosterních zůstatků nejstarších Přemyslovců z Pražského hradu se odborníci rozhodli zastavit. Proč? V Blízkých setkáních odpověděl Daniel Vaněk.

„U některých kosterních pozůstatků jsme ke genetice nepřikročili. Vždycky dávám na misku vah šanci, že získám výsledek. Genetika je bohužel destrukční metoda. Já si musím uříznout kus kosti, a pokud to jsou vzácné historické artefakty, tak to musím zvažovat,“ přibližuje úskalí svojí práce odborník.

Být první

Výsledky DNA ale třeba prokázaly, že vedle Boleslava II. neležel jeho bratr, ale žena, tedy pravděpodobně jeho manželka.

„Pak se třeba ukázalo, že ženská kostra z baziliky sv. Jiří na Pražském hradě byl chlap, takže tu historii malinko přepisujeme,“ usmívá se spokojeně forenzní genetik a na otázku, co je na jeho práci to nejzajímavější, odpovídá bez váhání:

„Já jsem ten první, kdo se dozví pravdu. Vím, jak to bylo s TGM, jako první jsem věděl, že vedle Boleslava II. neleží jeho bratr, ale pravděpodobně manželka. To je to, co mě na téhle práci nesmírně baví a motivuje. Je to dobrej pocit,“ uzavírá forenzní genetik.

Je Dagmar Pecková spřízněná s Emou Destinnovou? Co je pro forenzní genetiku důležité? Co zjistil o TGM? Jak to bylo s ostatky Milady Horákové? Má nějaký profesní sen? Čím je pro něj zajímavý hřbitov v pražských Ďáblicích?

autor: Aleš Cibulka
Spustit audio

Související