Ivan Mládek byl kapelou nadšen, vzpomíná Marcel Marek z kapely Děda Mládek Illegal Band
Děda Mládek Illegal Band není původním název kapely, jmenovala se Banjoděj. Jméno vzniklo náhodou a dostalo se mu posvěcení od samotného Ivana Mládka. To bylo tak...
Tehdy, v roce 1998, dva kamarádi, z nichž jeden byl Marcel Marek alias Mercí, sebrali v baru jednomu zpěvákovi kytaru a asi hodinu pořád dokola hráli písničku Dívka s modrou matrací od Ivana Mládka, protože jinou neznali.
Mercí našel název pro tuto kapelu originálním oslovováním lidí. „To vzniklo v Plzni. Nepamatoval jsem si jména, proto jsem všem kamarádům říkal děda. A dívkám zlatí,“ přiznává se smíchem.
Jak se dveře otevřely
Protože o nich Ivan Mládek nevěděl, ke slovům Děda Mládek přišlo ještě Illegal Band a název byl na světě. Syn Ivana Mládka později vystoupení kapely nahrál a otci nahrávku pustil. Ten byl kapelou nadšen a dal jí požehnání. Spolupráce vyvrcholila dvěma společnými koncerty. Ivan tehdy komentoval první z nich slovy: „My hrajeme jako za zavřenými dveřmi, pak se ty dveře se otevřou a přijdete vy,“ vzpomíná Marcel Marek.
„Ne každou písničku lze přepsat pro skupinu Děda Mládek Illegall Band. Proto hrajeme okolo 25 písní na koncertech," dodává Mercí k výběru songů skupiny.
Jak to všechno začalo
Mercí začal hrát v pěti letech na piano, v deseti na bicí. Do Plzně se dostal z Karlových Varů díky konzervatoři, kde začal účinkovat mj. i v kapele Burma Jones v době, kdy vznikla slavná píseň Samba v kapkách deště. Později založil vlastní kapelu Mercí street.
Přezdívku Mercí dostal kvůli lásce k písni Mercy street od Petera Gabriela, kterou si pořád notoval. V současnosti mimo skupinu Děda Mládek vstoupil opět do skupiny Burma Jones už bez Bohouše Josefa, před pěti lety založil kapelu Mr. Elastic a také učí děti hudební nauce, bicím a hře na piano.
Související
-
Hraju, maluju, sedím a čumím, chodím do hospody. Vedu prostě penzistickej život, tvrdí Ivan Mládek
Utíká to, utíká. Banjo Band Ivana Mládka oslavil půl století a kapelník je pořád nevyčerpatelným zdrojem ptákovin všeho druhu. I když s vystupováním v televizi skončil.
-
První honorář Josefa Vágnera? „Karel Svoboda mi věnoval čínský dolar“
První příležitost dostal právě od něj. „V devíti letech, kdy jsem chodil na zpěv k Lídě Nopové, připravoval muzikál Monte Christo. Lída mě doporučila,“ vzpomíná.
-
Začátky No Name byly nevybouřené. „Dnes i nepublikovatelné,“ směje se Igor Timko
„V roce 1996 jsme vyhráli Košický zlatý poklad a jako součást výhry byl tehdy postup na Bratislavskou Lyru,“ vzpomíná na začátky skupiny No Name její zpěvák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.