Ivan Hoffman: Žaloba na Česko a spor o Jeruzalém. Na Andreje Babiše čekají první vážná rozhodnutí

11. prosinec 2017

Designovaný premiér ještě ani nemá jmenovanou vládu a už musí řešit dvě zahraničněpolitické kauzy. Jednou je žaloba Evropské komise kvůli kvótám a druhá spor s prezidentem ohledně uznání Jeruzaléma za hlavní město Izraele.

Evropská komise podala na Česko, Maďarsko a Polsko žalobu za odmítnutí uprchlických kvót. Do září jsme měli přijmout 2600 migrantů, donedávna jich tady bylo pouze 12. Podle komentátora Ivana Hoffmana tak premiéra čeká rozhodnutí, do jaké role se postaví.

Peníze vs. princip

„Jestli se k problému postaví principiálně, nebo jestli mu půjde o peníze. Oprávněná ta žaloba ale není.“ Pokud chce zemi zachránit před „mastnou“ pokutou a poplatky z prodlení, pak do ČR podle Hoffmana příjme symbolické množství uprchlíků. „Naši rebelii nám tak Evropa jistě odpustí, ale principiální řešení to jistě není.“

Pokud ale vytáhne do boje a bude tvrdit, že jsme byli přehlasováni silou, popře pravidla evropského spolku. „Pak by se měla zvážit otázka, jestli v takovém klubu, kde nám shora diktují povinnost být solidární a kde jsme tak občany nižší kategorie, vůbec chceme být.“

Podle Hoffmana se Babiš asi rozhodne pro první možnost: půjde mu o peníze. „Přece jen je to byznysmen.“ Podle agenturních zpráv z minulého týdne bude premiér usilovat o stažení žaloby. Taky ale tvrdil, že kvóty jsou nesmysl a jen nahrávají extrémistickým stranám v celé Evropě.

Problém č. 2: Jeruzalém

Oheň bude muset nový šéf kabinetu hasit i jinde. Miloš Zeman totiž podpořil rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o uznání Jeruzaléma za hlavní izraelské město. USA tam chtějí přestěhovat i svou ambasádu z Tel Avivu.

Jednoznačným vítězem dosavadních jednání o vládě je Miloš Zeman

„Trump asi vyšel vstříc všem svým židovským sponzorům, kterým to slíbil v kampani. Taky může jen odpoutávat pozornost od jiných problémů. A do třetice je možné, že je opravdu přesvědčený, že Západ je Izraeli toto rozhodnutí léta dlužen.“ Babiš má ale na Trumpův krok jiný názor.

První spor Babiš vs. Zeman

Spor o Jeruzalém rozdmýchává další konflikt a my bychom měli usilovat o mír. Proti Trumpovi už protestuje celý muslimský svět, zástupci Palestiny vyhlásili tři dny hněvu a vyhrožují novou intifádou.

Odlišný názor Zemana a Babiše Hrad komentoval jako nezkušenost designovaného premiéra. Oficiální stanovisko ministra zahraničí v demisi je, že Jeruzalém považujeme za budoucí hlavní město Izraele, ale i Státu Palestina.

autoři: iho , lup , zis
Spustit audio