Ivan Hoffman: Z pádu ruského letadla se stalo politikum. Jako vždy. Rukopis islámského radikalismu je tam ale naprosto čitelný

9. listopad 2015

Při pádu ruského dopravního letounu nad Sinajským poloostrovem zemřelo všech 224 lidí na palubě. Přibývá hlasů, že šlo o teroristický útok. Vyšetřovatelé tvrdí, že zvuk, který je slyšet na konci záznamů černých skříněk, je explozí bomby.

Podle komentátora Ivana Hoffmana je to „tradiční“ politikum. Jako kolem každé takové tragédie. „Rukopis islámského radikalismu je tam naprosto čitelný. Je jasné, že je snazší zabíjet civilisty než vojáky při nějakém střetu. Navíc je to vysoce efektivní a má to obrovskou mediální sledovanost.“

Přitom ale co nejdéle to šlo, snažil se Egypt mluvit o nešťastné události. Podobně Rusko říkalo, že není důvod v tom vidět teroristický čin. Americké a britské zpravodajské služby ale byly proti. S odkazem na údajné „tajemné odposlechy“.

Úmyslné mlžení

„Bylo vidět, že se Egyptu nehodí, aby byl prudce zmražen turistický ruch. Aby tam přestali lidé létat,“ komentuje podivný průběh událostí Ivan Hoffman. „A pro Rusko nebylo příjemné přiznat, že tam lidé mohli zahynout proto, že Rusko vede v Sýrii válku proti Islámskému státu.“

Čas, kdy se jen spekuluje, mohl být podle Hoffmana využit k pátrání po pachatelích, ale taky čistě jen k otupení emocí. Přiznání teroristického útoku zkrátka přijde až ve chvíli, kdy už si na tu informaci společnost „zvykne“. Aktuálně je ta pravděpodobnost tak vysoká, že už se jen uvažuje, kdo za tím stojí.

Kdo je nepřítel?

„To mohl být Islámský stát, mohla to být al-Káida. Ale mohlo to být také Muslimské bratrstvo, které je v současné době v Egyptě pronásledováno a může se tímto způsobem mstít i přímo doma egyptské vládě.“ Pokud se teroristický útok potvrdí, jaké to bude mít následky?

Místo pádu ruského letadla nad Sinajským poloostrovem

„Zřejmě by se angažovanost Ruska v Sýrii ještě posílila,“ myslí si Hoffman. „Prostě nikdo nenechá Islámský stát dělat si, co chce.“ Každý takový konflikt ale proti sobě staví i ještě kdysi spojence v boji proti terorismu, upozorňuje. „Z boje s teroristy se tak stává i jakási studená válka.“

Jak to změní preference Vladimira Putina v Rusku? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.

autoři: iho , zis , rota
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.