Iva Holmerová: Elektronický recept z pohledu lékaře zatím přináší jen ztráty
Do startu povinného vydávání elektronických receptů zbývá jen několik dní. Novinku má na starosti Státní ústav pro kontrolu léčiv. Jeho šéf odstoupil. Co to znamená pro situaci kolem eReceptu?
„Ze systému eReceptů jsem rozpačitá. Opravdu se tam nehovořilo příliš o přínosu, o jakémsi celém systému, jehož součástí by byl ten elektronický recept,“ stěžuje si Iva Holmerová. Sama dopad současné koncepce pocítila. Kvůli ověření elektronického podpisu na eRecept musela na poštu.
Takhle si elektronizaci nepředstavuju
„Lékař tam vystojí dlouhou frontu, na malé poště jsou navíc úředníci nepříliš zkušení, protože to nedělají často, napojení na centrální evidenci taky ne příliš dobře funguje. Okénko se zablokuje na dlouhou dobu, takže máte pocit, že bráníte ostatním, kteří tam jsou s listovní zásilkou,“ popisuje.
„Takhle já si elektronizaci správy nepředstavuju. A jestliže si představíte, že všichni lékaři byli nějakým způsobem k tomuto kroku nuceni... Tak to je elektronizace, která nám fakt nepřináší žádné úspory. Na čase či prostředcích. Ale přináší zatím jenom ztráty.“ Bude to v budoucnu pro lékaře přínos?
Pacient by neměl poznat rozdíl
„Když to bude funkční, určitě to bude přínos. Hlavně pro pacienty.“ Holmerová si od systému slibuje snížení front v čekárnách a zjednodušení hlavně pro pacienty s chronickým onemocněním. To, nakolik pacient sám ovládá počítač nebo má přístup na internet, nehraje roli.
„Pacienti by neměli poznat, že recept je elektronický. Pro pacienta by to mělo být tak, že zavolá svému lékaři, protože mu dochází léky, které chronicky užívá, a lékař ho pošle do konkrétní lékárny, kam elektronicky posílá recept. Tak to alespoň funguje ve Velké Británii.“
Jak to funguje jinde
Jak Holmerová připomíná, systém v ostatních evropských zemí funguje dobře i pro lékaře. „Je funkčnější a nastavený tak, že jako lékař nemusíte chodit na poštu, ale několikrát spolehlivým způsobem ověříte svoje data a potom daný dokument elektronicky podepíšete. Tak bych si to i představovala.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.