Iva Holmerová: Dejte pozor, jaké léky užíváte. U tří najednou je kontraindikace pravděpodobná, u šesti už jistá!
Nejen straší lidé často užívají víc léků, než je „zdrávo“. Jde o tzv. polyterapii. Podle gerontoložky bývá mezi desítkami tablet několik se stejným účinkem. Jen s jiným komerčním jménem.
„Buďte sami aktivní a účinnost léků zkontrolujte,“ nabádá Iva Holmerová. „Máte několik možností: na internetu, v geriatrické ordinaci nebo se můžete obrátit na klinické farmaceuty. My to děláme taky.“ Velké množství léků má totiž často protichůdné účinky a taky množství vážných nežádoucích účinků.
Kvůli lékům do nemocnice
Člověk pak často bere léky na léky, tj. jen proto, že mu jiné léky způsobují nějaké další potíže. „Lékové kontraindikace jsou navíc podle různých studií nejčastějším důvodem hospitalizací.“ Každý geriatr tak musí každý citlivě vážit, co je skutečně důležité. A pokud je to jen trochu možné, pak redukovat.
„Divili byste se, jak k velkému zlepšení pak u pacientů dochází.“ Kdy si dávat největší pozor? U tří najednou užívaných léků je pravděpodobnost kontraindikace velká, u šesti téměř jistá. Holmerová vidí problém i se studiemi a doporučením medikace na různé diagnózy.
Studie jen do 70?
Často se totiž provádějí na lidech do 70, maximálně 75 let. Studie účinků na starší lidi jsou vzácné. Takže lékaři vlastně ani nemohou tušit, jestli jim lék vůbec pomůže, nebo ne. „Ale to, co my pak opravdu vidíme, jsou už jen nežádoucí účinky.“
Pozor na léky na spaní
Nejčastěji nadužívanými léky jsou asi ty s tlumivým účinkem. „Třeba tabletky na spaní má doma skoro každý senior. Přitom vůbec netuší, že mají opravdu plno nežádoucích účinků, které dokazuje už mnoho podrobných studií. Přitom máme plno jiných metod, jak si jinak pomoci.“
Iva HolmerováTroufnu si říct, že jinými metodami než jen nasazením tlumivých léků dokážeme dobře zvládnout i problematické chování pacientů s demencí.
K tlumení pacientů navíc dochází i v různých sociálních zařízeních a domovech pro seniory. Na to ostatně nedávno upozornila i veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. „Je to velké téma hlavně v západní Evropě, které k nám zatím nedorazilo.“
Stáří je nejdelší část života
Je podle ní hodně zvláštní o seniorech hovořit jako těch, které charakterizuje šedivost, pomalost, neproduktivnost, asexualita. „Mnozí přitom žijí velmi aktivně, někteří v produktivním věku by jim opravdu mohli jen závidět.“
Gerontoložce taky hodně vadí, pokud se ve společnosti běžné o seniorech hovoří jako „těch jiných“. „Není to ale nějaká minorita, nejsou to oni. Stáří je přece nejdelší období života člověka, které čeká na většinu z nás.“
Jak zabránit vzniku Alzheimerovy choroby? Bude geriatrie opravdu zrušena jako samostatný obor medicíny? Jak hodně jsou „nemocní“ lidé v sociálních ústavech a domovech důchodců? A víte, že šedovlasé Babičce Boženy Němcové bylo jen 54 let? Poslechněte si ze záznamu v iRadiu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.