Ilona Švihlíková: Nový triumvirát ČSSD? Zoufalí lidé dělají zoufalé činy

15. červen 2017

Sociální demokracie přepřahá. Z postu předsedy odchází Bohuslav Sobotka, stranu povede statutární zástupce a první místopředseda Milan Chovanec. Volebním lídrem se stává Lubomír Zaorálek.

„Zoufalí lidé dělají zoufalé činy,“ komentuje včerejší rozhodnutí ekonomka Ilona Švihlíková. K tomu, že by změna měla mít nějaký zásadní odpad na růst volebních preferencí, je skeptická. Proč ale tedy nedávný sjezd Sobotku v čele potvrzoval? ČSSD už jednou udělala něco podobného.


Bohuslav Sobotka večer oznámil, že pokud má ČSSD zlepšit své předvolební šance, musí projít hlubšími změnami. Sám dál povede vládu a taky bude kandidovat jako jednička Jihomoravského kraje.

„Vzpomeňte si na Stanislava Grosse v roce 2005. I když se na něj valila aféra kolem financování bytu, měl neochvějnou podporu straníků.“ Podle Švihlíkové je ČSSD „taková federace volných okresních sdružení. Když dostanou, co chtějí, hlasují, jak se po nich chce. Pak jim ale výměna lídra nepomůže.“

Vyhoďte poradce!

Problém ČSSD je prý jinde: v poradcích. „Četla jsem od nich neuvěřitelnou větu: Nedůvěra v elity je nedůvěrou v sebe sama. Kdybych měla kolem sebe lidi, kteří mi říkají tohle, tak bych se vůbec nedivila, že mám jen 10% podporu voličů.“ Co tedy triumvirát přinese nového?

Spíš to prý bude změna projevu než vlastního programu. Ale programová konference je ještě čeká. „Očekávám ale spíš změnu image. Zaorálek je emotivní, dobrý řečník. Umí oslovit asi víc než Sobotka. Ten dobrým masovým řečníkem není ze svého naturelu.“

Co na to KDU-ČSL a ANO?

Na nový triumvirát ČSSD reagovali už i koaliční partneři. Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) to označil za silný krok. Sobotky si prý váží a drží mu palce. Předseda hnutí ANO Andrej Babiš řekl: „Pan Sobotka je zbabělec, který utíká z boje a opouští potápějící se loď.“

autoři: lup , zis , Ilona Švihlíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.