Ilona Švihlíková: Největší daňovou zátěž nesou ti příjmově nejslabší
Schodek státního rozpočtu by měl v příštím roce opět činit 40 miliard korun. Jaká je rozpočtová politika současné vlády?
V nadcházejícím roce se počítá se zvýšením rodičovského příspěvku a taky s růstem důchodů a investic. Úřady by měly ušetřit 10 % na provozních výdajích a příjmy státu má posílit i digitální a spotřební daň nebo další vlna EET.
Vyváženost především
„Když se podíváte na stranu příjmů, tedy daní, nesvědčí to o dlouhodobém pohledu, jak by veřejné finance měly fungovat,“ říká v pořadu Jak to vidí ekonomka Ilona Švihlíková.
„Příjmy by měly být rozloženy tak, aby struktura byla vyvážená a splňovala elementární kritéria daňové spravedlnosti.“ Namísto toho je podle Švihlíkové z dlouhodobého pohledu vidět hromadu anomálií, které jsou znakem spíš rozvojových zemí.
Největší daňovou zátěž nesou ti nejslabší
„Hlavní břemeno z hlediska daní je na DPH, tedy na dani, která zasahuje nejvíc ty příjmově nejslabší. A celkově největší položka je sociální zabezpečení, kde zátěž nesou zaměstnanci.“ Stavět rozpočtové příjmy na daňovém zatížení těchto dvou skupin podle ní není normální.
„Navíc tyto prvky nejsou vykompenzovány daňovou progresivitou, majetkové daně prostě neexistují. Panuje tu tedy velká nerovnováha.“ Dalším faktorem, který působí neblaze při plánování vyváženého rozpočtu, jsou podle Švihlíkové četné daňové výjimky.
Rozpočet není hra Vařila myšička kašičku
Posilování sociálních dávek, jako je navýšení rodičovského příspěvku, by se zase podle Švihlíkové nemělo realizovat ve stylu hry Vařila myšička kašičku. „Chtěla bych tam vidět dlouhodobější uvažování, stanovení výdajových priorit a k tomu mít odpovídající stranu příjmů.“
„Namísto toho je zřejmá obrovská míra improvizace na obou stranách. Potom příjdete s nějakým požadavkem a hledáte, kde na to vzít. Ale takhle se to nedá dělat,“ myslí si Ilona Švihlíková.
Další témata rozhovoru: Svět ovládla obchodní nejistota. Jak by na ni měly vlády reagovat? Jak se bude dál vyvíjet americko-čínská obchodní válka? A jaké další následky bude mít korupční kauza v Rakousku?
Související
-
Lukáš Kovanda: Česko narazilo na své kapacitní limity dříve než ostatní země Visegrádu
Česká ekonomika zpomalila meziroční růst na 2,5 %. I tak je její výkon podle ekonomů solidní. Nad naší ekonomikou se ale podle Lukáše Kovandy přesto smrákat bude.
-
Ilona Švihlíková: Rozpočet eurozóny je běh na dlouhou trať
Německo a Francie se dohodly na společném návrhu rozpočtu pro eurozónu. S čím konkrétně rozpočet počítá a dočkáme se v blízké době jeho uvedení do praxe?
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka