I ženy chrápou. Spáčům to nevadí, ale přestávky v dechu jsou problém, vysvětluje primář Petr Jirák

18. leden 2023

Spánková apnoe, nebo je chrápání jen kosmetický problém? „Lidé spí osm hodin, ale necítí se svěže,“ vysvětluje komplikace primář ORL a chirurgie hlavy a krku v Nemocnici Na Homolce Petr Jirák. I nadváha má vliv na kvalitu spánku. Proč se odstraňuje nosní mandle? Jaký vliv na sliznici má klimatizace? Škodí sluchu píchání uší? Jak je správně čistit? Proč bolí uši na dovolené? Poslechněte si rozhovor Adély Gondíkové v Blízkých setkáních.   

Kvalitu spánku může výrazně narušit spánková apnoe. „Jedna je periferní a druhá centrální,“ vysvětluje v Blízkých setkáních primář Petr Jirák z Nemocnice Na Homolce. „Něco se přivře a člověk se ve spánku třeba každou druhou minutu dusí,“ doplňuje v rozhovoru na Dvojce. Pacienti, kteří přicházejí do ordinace, se ani po dlouhém spánku necítí svěže. A kam přijdou, tam usínají. 

„Apnoe má vliv na cévy, srdíčko i mozek,“ říká odborník. Apnoe nebo obyčejné chrápání trápí ženy i muže. Prvním krokem je důkladné vyšetření, při apnoi může výrazně pomoci dýchací přetlakový přístroj, který vypadá jako speciální maska.  

Někteří pacienti zdánlivě žádné potíže nemají, ale jsou tichými apnoiky. „Takový člověk nechrápe, takže jeho okolí ho neburcuje. Ale špatně dýchá dál, “ upřesňuje lékař. 

Chrápání nebo apnoe má souvislost i s nadváhou a obezitou: „Když člověk zhubne deset procent váhy a udrží si to, sníží svoje apnoe o polovinu. Kvalita spánku a okysličení těla se zlepší.“ Je chrápání dědičné? „Dědičnost prokázaná není. Ale lidé mohou mít podobné návyky nebo anatomii,“ uzavírá téma primář Jirák.  

autoři: Adéla Gondíková , juk
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.