I po třiceti letech si rozumíme. Anebo ne?
Vokáň a dvojbodka. Je slovenština bohatší jazyk? Jaké jsou nejrozšířenější slovakismy v češtině? A proč je slovenština otevřenější k přijímání anglicismů? Nejen o tom diskutují v Kávě o čtvrté ředitelka Slovenského institutu v Praze Lubica Krénová a Ondřej Bláha z Katedra bohemistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci.
Související
-
KVÍZ: Umíte ještě slovensky? Otestujte se
Je pro nás slovenština stále cizí jazyk zadarmo? Zkuste si to. Ke každému slovenskému slovu vyberte správný český ekvivalent.
-
Nemůžeme zakázat mladší generaci anglická slova. Češtinu to neohrozí, soudí jazykovědec Jiří Rejzek
Jak je to s přebíráním slov z angličtiny? „Mnoho lidí v tom vidí prznění. Jazyk to ale neohrozí,“ myslí si Jiří Rejzek v Blízkých setkáních.
-
Jazyk československý. Takový jazyk neexistoval
Jazyk československý se stal jazykem státním a to díky vydání jazykového nařízení. Šlo o prováděcí předpis k ústavnímu jazykovému zákonu z roku 1920.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...