Hudba jako cesta aneb jediný Rom z Úštěku
V dokumentu Hudba jako cesta uslyšíte ukázky ze zkoušky Pěveckého sboru Úštěk a taky vyprávění Kolomana Polaka, romského hudebníka z Košic, který vrací kulturní život do stále ještě vykořeněné a zanedbané sudetské krajiny.
„O historii Sudet jsem samozřejmě něco věděl. Ale nikdy jsem tady nebyl a vůbec jsem netušil, co mě tu čeká. A musím říct, že jsem byl zdejší úžasnou krajinou a památkami ohromený,“ odpovídá dirigent, sbormistr a hudební skladatel Koloman Polak. Do Úštěku se přestěhoval před dvěma lety z Vídně. S úsměvem podotýká, že je v současné době nejspíš jediný úštěcký Rom.
Jinak ale o svém romství moc nežertuje. Pochází z Košic, kde vyrůstal v rodině s dlouhou muzikantskou tradicí, ale jeho cesta na konzervatoř vůbec nebyla snadná. Musel si na studia počkat několik let, než přesvědčil přijímací komisi o svém talentu. Problém byl podle něj nejspíš v tom, jak vypadá a jak na první pohled působí: „Když vejdu do místnosti, ožijí staré archetypy.“
Kde může v klidu komponovat
Na rodném Slovensku se s rasismem setkával často. V Rakousku, kde studoval kompozici na vysoké škole a kde pak několik let pracoval, zase narazil na jiný problém: „Ve Vídni žádný otevřený rasismus není. Všichni se k vám chovají korektně. Ale když dojde na lámání chleba, nakonec stejně ničeho nedosáhnete.“
V Rakousku Koloman Polak složil a uvedl své sociálně laděné dílo Bingo!Eine Romaspieleroper a 12 let se tam jako lektor podílel na sociálně-hudebních projektech pro mladé Romy, kteří by jinak trávili dětství na ulici. Nakonec ale zatoužil po místě, kde by mohl v klidu komponovat. A našel ho v malém severočeském městě Úštěk.
Hudební společnost Úštěk
Tak začala další kapitola jeho života. Spolu se svou partnerkou, operní pěvkyní Zuzanou Rašiovou založil Hudební společnost Úštěk a také festival, na kterém vystupují špičkoví umělci – letos to byl například americký varhaník Cameron Carpenter. V rámci festivalu připravují i programy pro děti.
Hodně času a energie věnuje dvojice pěveckému sboru, který dali dohromady brzy po svém příchodu. Jeho členy jsou amatérští zpěváci z města i z okolních vesnic a zkouší se v místním kině. Temperamentní sbormistr má na své svěřence vysoké nároky.
Ale jeho přísnost už nese ovoce. Letošní festival zahájili úštěčtí Haydnovou Nelsonmesse spolu s Dresdner Barockorchester. A dokonce se dočkali i pochvalných kritik v německém tisku.
Související
-
Co stojí integrace? Dokument Tomáše Černého
Jakou cenu zaplatili za to, že se přizpůsobili a žijí tzv. spořádaným životem? O tom uslyšíte od dvou mladých Romů Jana Duždy a Oty Burdy.
-
Zdroj aneb Ze života šťastného rockera Romana Dragouna. Časosběrný dokument
Život Romana Dragouna v obrazech jeho hudby, tatínkových maleb, zahradního kapelového auta. Roman Dragoun jako rocková legenda, před pár lety uvedená do beatové síně slávy.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.