Hledám byt. Suchá, Smutná, Janžurová ve hře o tom, že život není vždy takový, jak jsme si představovali

24. duben 2022

Cecílie má problém. Velký problém. Neví, co se sebou. A navíc potřebuje sehnat nové bydlení. A jako na potvoru byt k pronájmu nabízejí dvě staré paní, které jsou divné. Hodně divné... Život zkrátka není vždy takový, jak jsme si ho představovali. Ale musí to nutně vadit? V rozhlasové sondě ze života současných třicátníků uslyšíte Ivu Janžurovou, Jitku Smutnou, Kláru Suchou a Václava Jílka.

Osoby a obsazení: Iva Janžurová (Ela), Jitka Smutná (Kateřina), Klára Suchá (Cecílie) a Václav Jílek (Šimon)
Napsala: Dagmar Fričová
Dramaturgie: Marina Feltlová
Zvuk: Jonáš Rosůlek
Hudba: Miroslav Tóth
Režie: Izabela Schenková
Premiéra: 24. 4. 2022

Současní třicátníci se potýkají nejen s praktickými problémy, jako je nízký příjem a nedostupné bydlení, ale i s existenciálními dilematy: jak naložit s vlastním životem, kdy a s kým založit rodinu, jak poznat, že nadešla ta pravá chvíle pro takto zásadní životní rozhodnutí? Mnohdy pak zjišťují, že se jejich život odvíjí úplně jinak, než si původně představovali. A to je právě případ hlavní hrdinky Cecílie.

Ve složité životní situaci

Cecílie se ocitla ve složité situaci. Nutně potřebuje sehnat pronájem, protože sdílené bydlení už je neúnosné. Na inzerát přichází ke dvěma starým sestrám, majitelkám domu, v němž je volný byt. Ženy působí na první pohled jako podivínky.

Lpějí na svých zvycích a zažitých stereotypech, diplomatické jednání jim není příliš blízké. Evidentně mají pevný a láskyplný vztah, zároveň z jejich promluv občas vylézají na povrch náznaky dávných křivd, nevyřčených výčitek, snad i jistá řevnivost.

Každá z nich má za sebou zcela jinou životní zkušenost: jedna prožila mnoho let v emigraci, druhá zůstala v komunistickém Československu a musela snášet všemožná příkoří. Ani jejich život se neodvíjel podle jejich představ...

Symbolický výstup po schodech

Výstup po schodech do podkrovního bytu nabývá postupně symbolického významu, mění se ve svého druhu iniciační rituál, díky němuž se možná Cecílie naučí dívat na život z trochu jiné perspektivy. Nevnímat všechny problémy jako zlo, ale jako možnost jiné životní cesty, která se nejspíš nebude shodovat s jejím původním očekáváním, a přesto může být naplňující a veskrze pozitivní.

O autorce

Dagmar Fričová je uměleckou šéfkou pražského A studia Rubín a na formování této divadelní scény se podílí nejen jako zkušená dramaturgyně, ale i dramatička. Autorsky je podepsána pod řadou úspěšných inscenací, jako je Smrtholka (divadelní adaptace románu Lucie Faulerové), Na konci století ryb, BurnOut aneb Vyhoř!, Lonely Horny Only, Thelma a Selma aj.

Hrdiny jejích her, které mnohdy vycházejí z literárních či filmových předloh, jsou vesměs lidé tápající, pochybující, hledající v životě smysl a naplnění. S ironií sobě vlastní popisuje jejich mnohdy tragikomické peripetie, sebezpytování a bilancování, prožitky a pocity, s nimiž se snadno mohou ztotožnit nejen příslušníci její generace. Hra Hledám byt jen její první prací pro rozhlas.

Co poslouchat při běhu nebo jako kulisu v práci? Poslouchejte mluvené slovo a čtené pohádky na dobrou noc on-line zdarma na portálu mujRozhlas. Audioknihy nejde stáhnout. Některé tituly můžete najít ke stažení nebo jako podcast na webu Radioteka.cz.

autor: Tvůrčí skupina Drama a literatura
Spustit audio

Související