Historička: V čem pro nás dnes mohou být kláštery inspirací? A měli i mniši dovolenou?
Kudy vede stezka, která spojuje 17 významných evropských cisterciáckých klášterů? Čím mohou být středověké kláštery inspirativní pro člověka 21. století? Vydržel do dnešních dní důmyslný systém, který umožnil existenci konventu v Plasích na bažinatém podloží? Proč cisterciáci používali znakovou řeč? Měli i mniši něco jako prázdniny nebo dovolenou? Bylo v barokní klášterní hovorně místo třeba i pro biliárový stůl?
Související
-
Host: Petr Glogar, kněz a rodinný terapeut
Jakou roli hraje spiritualita v psychoterapii? Které anekdoty či příběhy kolují v duchovní komunitě v klášteře na Hradčanském náměstí v Praze? Moderuje Magdalena Vokáčová.
-
Svou roli sehrála i v době totality. Osudové ženy: Anežka Česká
Odmítla výhodný sňatek. Pomáhala těm nejchudším. Vytvořila první síť pro sociálně slabé. Její svatořečení v roce 1989 se stalo symbolem pádu komunismu.
-
Jan Blažej Santini-Aichel. Jeho vrcholné dílo, poutní kostel na Zelené hoře je památkou UNESCO
Jan Blažej Santini-Aichel zemřel 7. prosince 1723. Byl jedním z géniů vrcholného baroka. Na sklonku 17. století se vydal do Itálie a učarovalo mu dílo Francesca Borominiho.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.