Guy de Maupassant: Jeden život. Čte Dana Černá

Je mladá, krásná a bohatá. Co víc si může přát? Sedmnáctiletá Jeanne má po odchodu z kláštera celý život před sebou. Když se s rodiči odstěhuje na zámek Topolka, sní o klidném životě na venkově, plném lásky a porozumění. Brzy se seznámí s vikomtem Julienem a její bezstarostný život se obrátí vzhůru nohama.
Jeanne je postupně konfrontována s falší a pokrytectvím vyšších společenských vrstev, které nevěru bagatelizují a přecházejí s potutelným úsměvem. Útěchu a porozumění nenachází ani v církvi.
Krasodušná slova prelátů a kněžích se mnohdy zcela rozcházejí s jejich reálnými skutky. Největšího pochopení se jí nakonec dostává od prosté služky, která si zachovala dobré srdce a selský rozum.
Guy de Maupassant
Francouzský spisovatel Guy de Maupassant bývá společně s Émilem Zolou a Gustavem Flaubertem literárními vědci řazen mezi přední představitele realismu a naturalismu. On sám však jakékoli „škatulkování“ odmítal a tvrdil, že umělci by svůj výraz měli hledat v nejrozmanitějších směrech.
Ačkoli Jeden život nepatří ve srovnání s Miláčkem nebo Kuličkou ke spisovatelovým všeobecně známým dílům, Guy de Maupassant v něm naznačil, jakým směrem se bude jeho tvorba ubírat.
Mezi společné tematické znaky jeho díla patří zkažená společnost, přehlížení nevěry, zobrazení žen jako obětí, šílenství, deprese, paranoia či pesimismus. Typické je také zasazení příběhů do oblasti Normandie, kde spisovatel vyrůstal a kam se i v dospělosti velice rád vracel.
Související
-
Zamilovaná dvojka: Miláček
Vybrané pasáže z díla Guy de Maupassanta, mistra milostných příběhů, kterého následky jednoho z nich i zabily.
-
Zamilovaná dvojka: Lesk a bída kurtizán
Milostný příběh z pokladnice světové literatury: láska padlé dívky Ester a básníka Luciena z románu Honoré de Balzaca.
-
Zamilovaná dvojka: Láska mstivá
Po stopách nejznámějšího literárního mstitele hraběte Monte Christo. Opravdu víte, jak tento slavný román Alexandera Dumase skončil? Odplouvá hrabě skutečně se svou láskou?
Nejposlouchanější
Nejnovější hry a četba
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka